| anonim_4396 a întrebat:

Nu prea ma pricep la introduceri si vreau sa stiu daca chiar am depresie sau nu. Nu inteleg de ce ma simt atat de prost de ceva timp (2 ani). Apropo am 14 ani si ma gandeam ca poate e de la pubertatea asta. Sunt tot timpul obosit si am inceput cu cafeaua dar nici aia nu ma ajuta si ma mai si distrugea. Cred ca asta ar fi un motiv pe care il stiu mai bine. Stau la tara si lucrez mult, mai ales vara in vacanta eram ca un zombie de oboseala. M-am saturat de atata munca. Dar parintii mei nu cred ca sunt de vina finca ma pun sa muncesc ci corpul meu nu e in regula. Simt ca nimic din jurul meu nu mai e logic si am avut si ganduri de suicid dar nu m-am gandit sa le aplic. Si de acum 2 ani a inceput totul, cel mai grav fiind banii, de atunci totul merge prost si macar nu mi-ar fi ciuda ca imi rup coloana dar cand vad ca nu iese nimic, mai ma ia cate o criza de nervi dar le mai stapanesc. Simt ca nu am facut nimic cu viata mea pana acum si nici nu voi face. Ma gandesc ca viata mea nu e ceva real, e mai mult o coma nid care nu ma pot trezi. Nu ma mai inteleg cu nimeni si nu stiu ori eu sunt foarte destept ori restul oamenilor sunt atat de prosti. Vreau ca sa ajung inapoi unde eram, cand eram mic si prost nu imi pasa de nimic si era foarte frumos totul. Vreau sa scap de ceea ce sunt acum si sa vin la vechiul eu.

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Problema ta e ca traiesti in trecut. Pe langa faptul ca vorbesti de parca ai avea ce putin 40 de ani, nu am putut sa nu imi dau seama ca te si supraestimezi putin ( ceea ce nu o sa vezi niciodata in caz de vreo depresie). Prin ce treci tu, trece toata lunea. Se numeste stres, doar ca probabil tu resimti stresul ceva mai accentuat. Stresul asta te poate dispera, doborî, seca de orice urma de vlaga. Incearca sa te "dezstresezi". Aloca ti o zi doar pentru tine, in care sa faci doar ce vrei tu. Legat de gandurile de suicid, sa stii ca le avem toti, dat atata timp cat iti e clar ca nu trebuie sa le si aplici, e in ordine.
Hai cu putere!

1 răspuns:
| Tbobex a răspuns:

S-a intimplat in ultimii ani ceva, gen a murit cineva la care tineai mult la el? Eu te sfatuiesc sa incepi sa faci un sport de exemplu sa faci "sala acasa" adica sa iei niste greutati "bidoane de apa/gantere(daca ai)".Pe mine ma calmeaza cand fac exercitii si uit de toate problemele.
P.S:Am 14 ani!