| rp13 a întrebat:

Salut. Nu știu cum să încep. Am 16 ani și am o personalitate destul de complexă. Sunt foarte deschis și îmi place să fiu în centrul atenției în anturajul meu, sau alături de persoanele dragi, din familie, cunoștințe, etc... Dar în același timp sunt o fire timidă, introvertită, nu fac niciodată primul pas când vine vorba de a începe o discuție cu cineva necunoscut. Am doi colegi, care stau în același cartier cu mine, și mi-au zis că o fată din anturajul lor dorește să mă cunoască.Nu știu despre cine e vorba dar de câteva zile acest lucru îmi răsună în cap. Foarte important faptul că nu am avut nicio relație până acum și sunt nedumerit, nu știu cum să gestionez situația asta. Mi-ar face plăcere să o cunosc. Acei colegi i-au arătat o poză cu mine și a zis că sunt drăguț. Deci ce fac, stabilesc o întâlnire? ce îi zic? cum fac față emoțiilor? dacă mă blochez? Și problema e că gândesc prea mult această situație și îmi fac mai mult rău și mă stresez aiurea...

Răspuns Câştigător
| andreidmbm a răspuns:

Experienta se deprinde prin experienta. Niciodata n-o sa poti sa fi bun la ceva din prima, asa ca pana ce nu treci prin asa ceva nu vei stii cum sa gestionezi situatia. Parerea mea e sa iti gasesti curajul si sa faci pasul asta, chiar daca va fi dezastruos. Nu e obligatoriu sa fie asa, dar nu se stie niciodata. Si dupa experienta asta, continua sa iesi la intalniri. Vei vedea ca incetul cu incetul vei fi tot mai putin emotiv si vei deprinde skill-uri care te vor ajuta la fiecare viitoare intalnire.