| Ofatamisterioasa13 a întrebat:

Salut dragi mei prieteni, am nevoie de ajutorul vostru pentru ca nu stiu ce sa mai cred sad de cand am ajuns la liceu viata mea s-a cam schimbat numai am alatri prieteni adica fostele colege cu care ma intelegeam de minune acum am colegi si colege noi m`am imprieteni cu o colega mai mult si ea problema este ca nu prea ne potrivim avem 2 caractere total diferite iar ea este putin mai in centrul atentiei si putin mai rautacioasa uneori.sadce sa fac am zis ca mai bine raman fara prietena in clasa decat sa mai continui relatia falsa de prietenie cu ea pentru ca pe ea nu o intereseaza decat sa fie in centrul atentiei sadde cand am ajuns la liceu prietenele sau indepartat iar eu am ramas cam singurasadce sfaturi imi dati?sadva multumesc o zi buna!

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Georgiana, este normal sa simti schimbarea. Este un loc nou cu oameni noi. Trebuie sa mai treaca ceva timp pentru a te acomoda. Poate si tu nu esti foarte comunicativa. Incearca sa te integrezi grupului. Banuiesc si altii sunt noi in clasa, nu numai tu. Daca simti ca nu te poti acomoda cu colega ta, rezuma-te doar la o relatie strict colegiala si atat. Prietene poti avea acasa. Dar ideal ar fi sa-ti gasesti 2, 3 colegi de clasa cu care sa te intelegi. Incearca sa-i cunosti mai bine. Grupurile deja formate primesc mai greu noii veniti. Asa ca nu ai tu o problema, ci ei!

4 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Asa am si eu o prietena suntem la poli opusi(in descrierea ta parca ai descris-o pe prietena mea) dar ne intelegem de minune de 6 ani chiar. Daca vrea sa fie in centrul atentiei nu inseamna neaparat ca nu tine la tine.Eu zic ca e foarte bine ca ea sa fie mai comunicativa, abia prin intermediul ei poti sa cunosti alte persoane. Ofera-i libertatea de a sta si cu altii(incearca si tu lucrul asta) dar obisnuiti-va sa faceti si lucruri impreuna(sa mergeti la shopping, sa mergeti una acasa la alta, sa faceti amandoua revelionul, etc). Acum daca vezi ca nu ii pasa deoc de tine sau nu te simti bine alaturi de ea, poti sa incerci sa cunosti si alte persoane, dar eu zic sa incerci sa o cunosti mai bine pe fata asta si sa faceti mai multe impreuna. Daca mai vrei sa vorbesti despre problema asta poti sa-mi dai un mesaj privat, pentru ca te inteleg perfect si eu am trecut prin situatia asta.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Cheama'le la sfarsit de saptamana pe fostele colege cu care te intelegeai bine si iesiti in oras la un suc, mai povestiti sau le chemi la tine la un film.

| Pho3nix a răspuns:

Incearca sa te acomodezi.
Fii cat mai comunicativa. happy

| pysyuctzza a răspuns:

Eu iti spun doar atat: esti o persoana norocoasa, eu atrebuit sa renunt la viata mea, la limba mea, la prieteni mei, la tara mea, aici daca nu ai papuci de 120 de euro nu poti fi acceptat de nimenisad