| radubradu94 a întrebat:

Nu suport sa postez pe siteuri genul asta de intrebari legate de viata personala, dar de... situatia... Am 18 ani si acum un an am cunoscut o fata (stereotip, nu laughing? ) de 15 ani care in scurt timp mi-a devenit cea mai buna prietena, genul acela de "sfatuitoare". Evident ca in scurt timp mi-a placut de ea si cand i-am spus ce simt am primit un raspuns evaziv, gen "nu vreau deocamdata sa am un prieten". Un mod frumos de a spune "nu te plac". Am suferit, mi-a trecut, totul ok.
De o luna am inceput iarasi sa ne vedem mai des. O iau de la liceu, iesim prin oras, am fost si prin excursii. Am incercat sa-i arat mai subtil ce simt, dar ea nu prea s-a prins. Am incercat sa-i arat mai evident si tot nu s-a prins. Am zis s-o las moarta si sa nu ne mai vedem asa des si dupa 3 zile m-a sunat sa ma intrebe de ce nu mai vorbesc cu ea si de ce nu mai iesim nicaieri.
Acum, sunt destul de sigur ca fata ma vede in continuare ca pe cel mai bun prieten, dar eu o vad ca pe fata la care tin foarte mult ca... prietena, iubita, cum vreti...
Intrebarea mea e ce sa fac? Sa-i spun iar ce simt, sa risc sa fiu respins iar si sa stric o prietenie simpla sau s-o mint in continuare ca suntem doar prieteni? Sau mai vedeti careva vreo solutie?
Mai adaug la intrebare si sintagma aceea, care la genul asta de intrebari mi se pare hilara: "Rog seriozitate!" laughing Nu, serios, daca aveti vreo solutie, proasta, buna, postati-o happy. Am dat-o in glume pentru ca e cam dureroasa pentru mine situatia...

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Haluu ^w^.
Pai mai intai imi place ca ai dat`o in gluma sa mai iesim din starea asta. Ar fi bine sa o lasi balta daca vezi ca ea tot nu vrea. Ai putea sa ii mai zici o singura data si daca tot nu vrea sa incerci sa ramaneti doar prieteni. Ar fi foarte bine pentru tine macar sa vorbiti. Incearca in caz ca ea te tot respinge sa iti faci o noua iubita. Stie ca poate pare greu ca o iubesti pe ea si tii la ea. Dar ai face foarte bine. Poate astea nu sunt cele mai bune pareri care ti le pot oferi. dar este ceea ce eu gandesc happy. Sper ca te-am ajutat cu ceva! happy

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Incearca sa o testetzxi referitor la cum ar reactona ea daca tu ti-ai face o iubita. Spune-i ca iti place de o colega noua in scoala si ceva d egenul si cere-i sfaturi din perspectiva ei de fata cum ar trebui sa te comporti cucea pe care o placi(ipotetic), unde sa o duci, ce sa-i oferi la prima intalnire etc. daca o vezi ca o deranjeaza subiectul sau devine geloasa sua ii dau lacrimile, inseamna ca te place si nu vrea sa te piarda, ca te vrea ca iubit, dar daca iti da sfaturi bune si te invata cum sa te porti cu repsecctiva si te incurajeaza sa fii fericit cu ea, inseamna cate vede ca pe un bun prieten si atat.

| metha0xphore a răspuns:

Ai vazut cum a reactionat cand n-ai mai sunat-o? Ca o iubita geloasa, joaca-te putin cu ea, sun-o, inchide-i brusc, cere-i sfaturi despre o fata ca si cum ai vrea sa te vezi cu una si ai sa vezi abia atunci cum reactioneaza. Priveste-o bine big grin