| radubradu94 a întrebat:

Nu suport sa postez pe siteuri genul asta de intrebari legate de viata personala, dar de... situatia... Am 18 ani si acum un an am cunoscut o fata (stereotip, nu laughing ) de 15 ani care in scurt timp mi-a devenit cea mai buna prietena, genul acela de "sfatuitoare". Evident a inceput sa-mi placa de ea si cand i-am spus ce simt am primit un raspuns evaziv, gen "nu vreau deocamdata sa am un prieten". Un mod frumos de a spune "nu te plac". Am suferit, mi-a trecut, totul ok.

De o luna am inceput iarasi sa ne vedem mai des. O iau de la liceu, iesim prin oras, am fost si prin excursii. Am incercat sa-i arat mai subtil ce simt, dar ea nu prea s-a prins. Am incercat sa-i arat mai evident si tot nu s-a prins. Am zis s-o las moarta si sa nu ne mai vedem asa des si dupa 3 zile m-a sunat sa ma intrebe de ce nu mai vorbesc cu ea si de ce nu mai iesim nicaieri.

Acum, sunt destul de sigur ca fata ma vede in continuare ca pe cel mai bun prieten, dar eu o vad ca pe fata la care tin foarte mult ca... prietena, iubita, cum vreti...

Intrebarea mea e ce sa fac? Sa-i spun iar ce simt, sa risc sa fiu respins iar si sa stric o prietenie simpla sau s-o mint in continuare ca suntem doar prieteni? Sau mai vedeti careva vreo solutie?

Mai adaug la intrebare si sintagma aceea, care la genul asta de intrebari mi se pare hilara: "Rog seriozitate!" laughing. Nu, serios, daca aveti vreo solutie, proasta, buna, postati-o. Am dat-o in glume pentru ca e cam dureroasa pentru mine situatia...

Răspuns Câştigător
| catalinnaelena a răspuns:

Poarta cu ea o discutie, legat de ceea ce te framanta. incerca sa-i spui ca tu simti ceva pentru ea, si ca ai vrea ca intre voi sa nu fie doar prietenie, ci, ceva mai mult. poate si ea simte la fel, si poate ca nu are curajul sa spuna. intreab-o, cere-i parerea si poate iese ceva bun pana la urma.
exista varianta ca ea sa nu simta exact acelasi lucru ca si tine, dar mai bine risti, decat sa ajungi sa regreti ca n.ai facut.o. poate ca nu o sa o castigi ca si iubita, dar poate ca veti ramane prieteni, dupa ce ii vei spune ca ai sentimente pentru ea. tongue bafta tongue

2 răspunsuri:
| Aaanoniiiima a răspuns:

Din moment ce te-a sunat inseamna ca iti duce lipsa si ca ii face placere cand esti in preajma ei. eu zic sa nu o minti incearca sa ii dai de inteles ca nu vrei sa iti fie doar "cea mai buna prietena"(chiar daca ai mai facut asta..incearca si alt fel.tu o cunosti mai bine si cred ca sti cum sa o ieibig grin ). dar totusi n-o lua prea tare laughing mai ales daca e genul de fata mai sensibila. inseamna ca s-a atasat mult de tine. daca vei continua sa ii fii "prieten" tu vei suferii in tacere si e posibil ca si ea sa faca la fel(n-ai de unde sa stii ce simte pentru tine big grin ) asa macar incerci, dar si incercarea asta are "consecintele" ei. daca ea te place/iubeste..si va accepta sa iti fie iubita, iar la un moment dat daca o sa vadespartiti.cel mai probabil nu veti mai vorbii.iar daca ea te va "respinge" inseamna ca nu te vede doar ca pe un amic ci ca pe un frate sau. sunt alte motive care o determina sa faca asta... sper ca te-am ajutat

| Annonnymous a răspuns:

Deci problema e ca si ea tine la tine, te respecta si simte nevoia sa fie cu tine insasi e prea rpobabil ca se gindeste la fel ca tine, ca dupa o perioada te va pierde si va aparea ura intre voi! Eu procedez in asa fel capoi sa nu regret c nu am facut ceia ce trebuia sa fac! Te sfatui sa mergi inainte si sai destainui seintimentele.Ia-o si tu incet! succese