| radioactive00 a întrebat:

Nu știu câte mii de întrebări or fi pe acest site, puse de copii de clasa a opta, dar dacă nu vă deranjează, mai răspundeți la una. Sunt și eu clasa a opta acum. Joi am simulare la matematică și sunt stresată fiindcă e prima și nu știu la ce să mă aștept.
În altă ordine de idei, aș vrea să îmi dați niște sfaturi legate de împărțirea timpului. Am ore de la 13 la 19 de luni până vineri și nu știu ce să fac mai întâi, nici seara nici dimineața, așa încât să fiu cât mai eficientă. În week end mi-au făcut ai mei un program de învățat teoria dar nu știu cât este de eficient fiindcă la geometrie nu îmi intră nimic în cap. Nu îmi pot pune meditator și nu vreau să intru la un liceu de la coada listei pentru că am luat 6 la examen la matematică.
Aștept și orice alt sfat sau experiență anterioară pe care o puteți împărtăși. Baftă și celorlalți în aceeași situație!

Răspuns Câştigător
| Maldini a răspuns:

Cel mai important e sa nu te stresezi. Eu am luat 9, 85 la examenul de matematica si am procedat astfel: aveam eu o carte cu variante si lucram des din ea. Facem variante cand aveam timp. Mi am dedicat timpul facand variante deoarece o data dau examen, iar pentru cateva zile pierdute nu merita sa intru la un liceu mai putin bun... Nu am facut meditaii, dar la ore eram atent iar daca nu intelegeam ceva intrebam profesorul cu multa incredere si fara rusine. Seara insa dormi, dupa ora 22. Somnul este foarte important pentru a elimina stresul, iar atunci cand inveti, te sfatuiesc sa nu ai pc ul pornit, eu chiar imi inchideam si telefonul, pentru a putea fi complet concentrat la ceea ce faceam. Nu iti fie frica deoarece nu este o treapa grea a vietii. Succes!

1 răspuns:
| Irimia_Ioana_1999 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te relaxezi putin. laughing E doar o simulare, nu mai fii asa agitata. Eu la simulare am luat 5 sau 6. Iar la examen 8, 1. Eu zic seara sa iti faci temele, iar dimineata doar sa inveti. Iar in week-end doar temele, deoarece deja inveti in fiecare dimineata. Succes. :*