| 123456789qwertuiop a întrebat:

Salut.Nu știu dacă am ales categoria potrivită.Am 12 ani jumatate si intru in clasa a 7 a.Si eu de curand am facebook...De cand eram mica in clasele 1_5 am fost fata retrasa care nu avea decat o prietena, timida si foarte generoasa..Acum in a 6 a nu stiu, dar m-am schimbat...Eram grasa di toata lumea radea de mine ma facea batoza de 1000 kilograme..Acum am slabit si am doar cateva kg in plus. Faza este ca acum ma cert cam des parca as vrea eu asta...Ma simt diferita..nu mai ascult comentariile despre mine si acum incep sa le dau replica, ceea ce nu faceam.Si cum am zis acum o luna, doua mi'am facut facebook.Multi zic acum ca sunt fitoasa si ca am tupeu.Cred ca jumatate clasa m-a urât.Acum nu ma mai cert cu nimeni,dar aceeasi parere au despre mine.Da,recunosc ca sunt schimbata in rau, Am o prietena cu care ies in fiecare zi afara.Si am inceput sa injur...da m-am schimbat foarte mult.As vrea sa devin fata timida si retrasa ca inainte.Si nu sunt asa de buna la invatatura.am avut media 9, 13... Voi ce parere aveti? cum sa ma comport? Si da petru o fata de 13 ani asta nu e o problema grava, dar mie mi se pare grav ca m-am schimbat in rau.

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Ei nu se gândesc că și tu ești om și că atitudinea lor te-a făcut să te schimbi într-o oarecare măsură.
Unii poate chiar sunt invidioși că ai reușit să slăbești.
Chiar te duc într-o stare din aia de nervozitate, comentariile lor proaste și multe.
Nu înseamnă că dacă ai facebook ești fițos. Și eu tot de pe la vârsta ta am.
Mai bine să ai tupeu, decât să fii tăcut și să te ia de prost. Fiecare are gusturile sale și nu sunt obligați să te placă, așa că fii cum vrei tu să fii. Întotdeauna o să existe persoane care nu te vor plăcea.
Fă ceea ce-ți place, ceea ce te face să te simți bine, să nu te afecteze părerile lor proaste și altele.
Dacă tu vrei să fii mai retrasă, stai acolo în banca ta, ia niște căști, ascultă muzică, joacă-te pe telefon.așa nu-i mai auzi și ești captată de ceea ce faci acolo.
Sper că te-am ajutat.
O seară plăcută!

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna!

In primul rand mie nu mi se pare un lucru rau ca ai devenit un pic mai "dezghetata" si ca ai inceput sa le dai replici acelor persoane care te nedreptatesc. Si eu fac la fel...
Acum trebuie insa sa ai mare grija intrucat nu trebuie sa dai replici la intamplare ci sa cauti sa folosesti numai replici inteligente care sa nu ofenseze persoanele cu pricina ca acestea sa te considere eventual o aroganta prefacuta.
Eu unul consider ca acele kilograme nu prea conteaza...colegii tai erau doar rautaciosi dar felicitari pentru ca ai putut sa slabesti.
Si mie imi place sa ma iau de cei care stiu ca nu au dreptate. Asa este felul meu de a fii...pana si parinti spun ca sunt "capos" cateodata.

Fii sociabila si zambeste mereu chiar daca esti trista. Sincer, nimanui nu-i pasa daca esti trista sau nu asa ca mai bine te prefaci ca esti okay.Nimanui nu-i place sa aiba o persoana trista si agresiva prin preajma.

Invata sa te controlezi... daca cineva greseste atunci nu-i baga in seama, pana la urma este greseala lor, nu a ta! De ce sa-ti pese de ce fac altii? Nu pune atata suflet in asta, nu-i mai baga in seama daca gresesc decat daca acel lucru are legatura cu tine.

Nu te lua de colegei, nu ii jigni caci nimanui nu-i plac persoanele foarte arogante si da-le replici inteligente nu replici ofensatoare, asta daca vrei neaparat sa le dai...

Cel mai important sfat de care sper ca o sa asculti cat de cat este "NU INJURA!" Sincer, sunt baiat si nu injur...imi fac scarba aceste persoane care te ataca cu niste simple injuraturi lipsite de sens. Sunt doar injuraturi, de ce mi-ar pasa de ce cred altii despre mine?
Baietii ii mai inteleg, sunt niste matahale proaste care nu se pot controla si mai injura si ei ______dar pentru fete nu mi se pare potrivit.
Fetele ar trebui sa fie finute, elegante, nu ar trebui sa se injoseasca niciodata in asa hal, chiar daca respectivul merita cu varf si indesat sa fie injurat.
Nimanui nu-i plac persoanele agresive.
Incearca sa fii de treaba cu toti, zambeste si nu mai injura (macar incearca sa te abtii)
O sa vezi ca dupa ceva timp colegii o sa se apropie incetul cu incetul si de tine.
Succes!

| 123456789qwertuiop explică (pentru RainmakerX):

Heii acum m-am uitat peste intrebarile mai vechi si am dat peste asta.Acum am remediat toata situatia, toata lumea a uitat de mine din trecut, chiar si eu, acum sunt cu mult mai bine laughing Ma inteleg cu toata lumea si nici nu mai stiu de ce injuram nu avea rost, aia nu eram eu..Mersi de acel sfat, m-a ajutat super mult atunci

| RainmakerX a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Ma bucur ca te-a ajutat! big grin

| Kenya a răspuns:

Fii sociabila, nu e bine sa fii asa timida, traieste-ti viata si incearca sa vezi partea buna a colegilor tai. Nu mai injura, daca ai gresit cere-ti scuze si recunoaste ce ai gresit. Nu mai injura, nu e frumos pentru o fata...

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Sunt multe de care văd că nu eşti mulţumită şi ar fi multe de vorbit, dacă vrei caută-mă pe facebook şi vorbim pe privat mai multe. Decizia îţi aparţine, eu îţi stau la dispoziţie, numele meu este CHIBA NICOLAE FLORIN.