| Anonim0310 a întrebat:

Salut, o sa incerc sa trec direct la subiect. Am 15 ani doar ce am terminat clasa a IX-a si ma intrebam daca este normal ca pana acum nu am avut o prietena, in schimb alti prieteni de varsta mea sau chiar mai mici au avute deja "iubite". Imi este destul de greu sa cunosc oameni noi (fete) iar daca cumva reusesc sa ma apropii de vreuna nu stiu cum sa vorbesc cu ea. Trebuie sa mentionez ca nu am probleme sa interactionez cu alte persoane sau colegi ( nu sunt timid in general), dar cum as putea sa remediez asta?

Răspuns Câştigător
| Schelling a răspuns:

Ar fi fost anormal si dezgustator daca ai fi avut deja. NU este normal ca un COPIL sa aiba in vedere "relatiile". Relatiile sunt pentru adulti, copiii nu le inteleg, nu sunt capabili, nu sunt de ei. Relatia presupune iubire, sacrificiu, responsabilitate, devotament.
Iubirea NU inseamna sa-ti placa freza lui. Vezi-ti de scoala si de viitoarea cariera, cand vei fi un adult realizat profesional te poti gandi si la relatii, cand le intelegi.

Joaca asta stupida de-a adultul poate avea efecte groaznice. Tu bucura-te de copilarie cat o mai ai, ca apoi vei regreta ca ai irosit-o. Ai toata viata la dispozitie sa fii adult, si doar cativa ani sa fii copil. Nu iti bate joc de oportunitatea asta.

O relatie trebuie sa duca la o familie, altfel e doar o mizerie. "Iubita" ai cand intalnesti pe cineva cu adevarat special, nu pentru ca vrei pur si simplu, sau de ochii lumii. Iubirea e un concept pe care nu il poti intelege la varsta ta, poate doar daca ai fi un copil intr-adevar special, genial. Unul la cateva milioane inseamna asta, poate si mai rar.

Nu e vorba ca ai fi prost sau retardat, ci simplul fapt ca esti un copil de impiedica sa stii ce e iubirea. Singura iubire pe care o cunosti e pentru familie si poate pentru animalul de companie.
Iubirea pentru un partener de viata ti-e complet straina. Nu pentru ca nu ai trait-o, ci pentru ca nu esti capabil sa o intelegi, ca esti un COPIL.

In concluzie, prietenii aia ai tai au o problema, nu tu. Relatiile NU sunt pentru copii. Nu stii ce e iubirea, nu ai cum sa stii la varsta asta. Concentreaza-te pe invatat, pe jucat si pe cariera. Lasa tampeniile.

| Anonim0310 explică (pentru Schelling):

Sincer inteleg ce zici dar nu orice tip de relatie trebuie sa duca la o familie sau sa aiba efecte groaznice cat despre o ..relatie'' la 16 ani in anumite limite cred ca te poate pregati pentru greutatile vietii de adult (nu vreau sa te contrazic doar imi exprim punctul de vedere al unui copil de 16 ani)

| Schelling a răspuns (pentru Anonim0310):

Bine zici, "punctul de vedere al unui COPIL" - eu iti recomand, pentru binele tau, sa accepti puncte de vedere si de la adulti.
Nu te poate pregati pentru absolut nimic, e doar o tampenie fara niciun sens care nu va duce nicaieri.

| Schelling a răspuns (pentru Anonim0310):

Ba da, cand incepi o relatie, o incepi cu gandul ca va dura toata viata. Daca o incepi cu gandul ca va veti desparti la un moment dat, e de-a dreptul mizerabil.

| Anonim0310 explică (pentru Schelling):

Sunt total de acord un adult cu experienta vede acest lucru cum ar trebui nu am spus ca nu ai dreptate, per total ma-i ajutat sa inteleg mai bine asta happy

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu te mai compara cu alții, nu e nimic anormal că nu ai avut până acum o prietenă.
Ești tânăr, ai timp destul să îți găsești și o iubită. Toate la timpul lor.

| Anonim0310 explică (pentru Andreeush):

E ok am inteles da mersi oricum happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mi828 a răspuns:

1. Din ce oraș ești? 2. Eu sunt fata și am exact aceeasi problema laughing doar ca eu sunt foarte timida când trebuie sa vorbesc cu un băiat fata in fata. Și toate prietenele mele au avut pana acum iubiți și chestii din astea și eu nu am avut. Adică as fi putut avea ocazia dar eu cred ca nu as putea sa ciu cu cineva de care nu îmi place cu adevărat. Pentru ca nu vreau sa iasă totul naspa dupa

| Anonim0310 explică (pentru Mi828):

happy 1. Mi-se pare foarte ciudat sa fiu,, agatat'' pe TPU? 2.Sunt de aceeasi parere cu,, nu as putea sa ciu cu cineva de care nu îmi place cu adevărat. Pentru ca nu vreau sa iasă totul naspa dupa'' (am dat copy-paste) 3.Sansele sa fi din acelasi oras cu mine sunt 0. 0001 4. Mi-ar placea sa te cunosc (why not)?

| Schelling a răspuns (pentru Mi828):

Vezi ce i-am zis lui.

| Mi828 a răspuns (pentru Anonim0310):

1. Știu ii ciudat dar se mai întâmpla laughing 2. Dragut 3. Da sunt sanse FOARTE mici sa fim din același oraș 4. Instagramul/Facebookul tău te rog laughing