| anonim_4396 a întrebat:

Parintii ma tot cearta ca nu ies afara si ca stau toata ziua in casa si ma joc pe pc(mă plictisesc foarte mult pe pc dar  nu am prieteni cu care sa ies. Parintii spun ca e din vina mea ca nu stiu sa ma comport, etc). Dar majoritatea "prietenilor"mei au fost falsi. Ma vorbeau pe la spate, daca se lua unu de tine pe strada nu se bagau, chiar mi-am luat bataie odata ca m-am bagat pentru unu si el o fugit, radeau de mine, pe scurt erau prieteni falsi. Un exemplu : i-am dus la un prieten la ultima sa zi de nastere un cadou de 400lei. I-am cerut peste ceva timp urgent un skin pe cs go de 10 centi (ca sa imi cumpar ceva si fix atat imi mai lipsea si i-am spus ca ii dau banii pe el a doua zi)si nu a vrut sa imi dea, baga din acelea gen am muncit pentru el eu sau etc. Si in afara cu cate l-am ajutat si i-am dat eu i-am fost prieten.
Acum nu am cu cine sa ies. Doar tigani care fura sunt la mine in zona, pe net nu am gasit nimeri din apropiere. Acum as avea alta varianta. Sa intru in anturaj tot cu asta cu cadou dar asta acum are alt anturaj cu fumat de tutun/iarba si nuprea as vrea...(as mai fii continuat dar mi-e ca nimeri nu citeste si nimeri nu raspunde). O pasiune nu am gasit, gamingul nu m-ai imi place, am facut fotbal dar m-am lasat din motive ca nu ma baga in teren nici la antrenamente poveste lunga
 Si alt sport nu ma lasa mama, si nu as putea sa ma incadrez cu timp, bani, etc si sa imi placa. Cu cei din familie nu ies gen varamiu ca e mare si are la fel anturajul sau. Voi ce ziceti sa fac?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sa cauți în continuare. Poți găsi persoane cu care sa fii un prieten bun.Dar e bine ca ești atent sa nu ai un anturaj nepotrivit, deoarece prieteniile rele strica obiceiurile folositoare.

| FaraNume1245 a răspuns:

Explica-le si partintilor ca anturaje gasesti peste tot, doar ca nu vrei sa faci parte din ele, ca nu te reprezinta fumatul si alcoolul si ca ar trebui sa se bucure ca stai in casa, stiu unde esti, ca esti ingrijit si toate cele, cand ai putea fi spart pe o banca intr-un parc si sa dormi in gara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inlocuieste PC-ul cu o carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea este să renunți la pc ca să nu mai zică ai tăi că de ce nu ieşi pe afară şi stai toată ziua acolo. Poți sta prin curte, pe la stradă cu telefonul etc. Poți de exemplu să lucrezi cu ziua dacă locuieşti la sat, şi în plus mai faci bani şi de buzunar! Baftă.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns. Stau in Bucuresti, nu am nevoie ne bani deoarece primesc de la parinti si imi ajung asa de mult incat imi permit si sa ii pun de o parte. Si sa stau pe strada de nebun nu imi place ca ma plictisesc grav de telefon.

| Adrian1555 a răspuns:

Salut, imi pare rau de situatia prin care treci si practic te inteleg, daca vrei pot sa fiu eu prieten cu tine ( ce copilaresc a sunat happy, dar totusi poate te pot ajuta sa treci peste, daca accepti astept un msj in privat)

| Bang10 a răspuns:

Buna! Incearca sa fii mai sociabil, iar prietenia nu ti-o castigi prin cadouri scumpe, ai putea sa iti creezi o pasiune pentru ceva, dar ai putea sa iti faci si prieteni, incearca sa inchizi aceasta carte cu prieteni si sa deschizi alta in care tu ar trebui schimbat, (probabil asta e problema, modeleaza te, fa-ti un caracter cunoaste-te pe tine insuti si fii cat mai natural)cunoaste oameni noi, iesi putin din atmosfera ta zilnica s-ar putea sa iti priasca. Succes! (De unde esti? as putea sa te ajut)

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Bang10):

Bucuresti. Mersi de raspunswinking