| DaRkNess2 a întrebat:

Am 14 ani si am o intrebare la care sper sa ma ajutati... Sunt in aceiasi clasa cu un baiat care este vecinul meu si suntem cei mai buni prieteni din clasa I pana acum in prezent. La inceput eram prieteni ff buni, ne spuneam orice secrete si faceam caterinca in fiecare zi tongue In cartier suntem 12 copii (eu cu el fiind cei mai mici deoarece restul erau la liceu) si stateam mereu cu ei. Era perfect, cei mari nu ne luau peste picior sau ceva pur si simplu eram toti prieteni, iar apoi s-au impartit 'bisericutele'. Eu am ramas cu prietenul meu si inca 1 baiat, makedonii au ramas intre ei si au mai ramas inca 2 baiatei ei fiind cei mai mari. Atunci eu si prietenul meu ne-am certat pentru un cont de pe un joc (era vina lui) si el a ramas cu baiatul acela eu ducandu-ma in anturajul celor 2 baieti mari. Pana a inceput scoala eram certati, iar apoi diriga a aflat de la parinti si ne-a impacat. (asta s-a intamplat vara trecuta). Eu am inceput sa mai racesc relatiile cu cei 2 mari, iar cel mai bun prieten mi-a zis sa ne bagam cu makedoni tongue si am inceput sa jucam in fiecare zi fotbal cu ei pana in mai. Ii barfeam mereu pe cei 2 mari cu make, si cei mari pe make cu noi si noi le ziceam la make tot ce ziceau aia 2 de ei (fiindca erau certati) pana intr-o zi cand unu le spune ca noi i-am barfit si minciuni etc. si noi i-am convins ca nu e adevarat ne-am cerut scuze s.a.m.d., ne-au crezut si nu mai vorbeam cu make, dar nici cei 2 nu mai vorbeau cu nimeni (nici cu make nici cu noi) si am ramas doar eu cu prietenul meu. Abia asteptam sa vina vara sa stam toata ziua afara, dar a mai aparut un baiat de clasa a 6-a laughing)) ( mai mic ca noi cu 2 ani fiindca intra a 6-a) si am inceput sa umblam cu el, apoi a inceput sa raceasca relatiile cu noi dupa 1-2 luni si ne-am suparat tare rau straight face Stateam cu prietenul meu, mergeam la sala in fiecare zi si dupa ziua mea nu ma mai sunat vreo 3 sapt. L-am sunat eu sa il intreb ce face si a zis bine i-am zis iesi afara a zi da am sunat la interfon si a zis ca nu mai iese sad L-am mai sunat peste 2 zile si a zis ca e la tara dar avea masina in fata blocului. In fine dupa 2 luni ies cu al meu caine la plimbare si il vad la locul unde statem noi cu baiatul ala de cls a 6-a acolo. Radeau de mama focului si deodata au facut liniste si prietenul meu ma imi face cu mana. Ii fac si eu cu mana si l-am intrebat ce faci? si a zis ca face bine... si am plecat socat straight face crying Ce sa fac? Am incercat sa imi fac alti prieteni dar parca a lasat un gol mare in suflet (profund) si nici in varul meu nu am gasit un prieten mai bun. AJUTOR VA ROG straight face

SCUZATI daca v-am plictisit am incercat sa zic povestea cat mai pe scurt!

Răspuns Câştigător
| MunyLeka a răspuns:

Discuta cu el, spune-i ce te deranjeaza, roaga-l sa-ti spuna si el daca ai facut ceva ce l-a deranjat. Comunicati, asta e singura cale spre impacare! baftahappy

| DaRkNess2 explică (pentru MunyLeka):

Pur si simplu refuza sa comunice. L-am sunat acum cateva ore, a vazut numarul si a inchis. Ma gandesc ca poate nu imi e prieten sad Asta e. Multumesc de sfat

| MunyLeka a răspuns (pentru DaRkNess2):

Daca evita sa vorbeasca cu tine trimite-i un mesaj in care sa-i spui tot ce simti. Daca chiar nu-si mai doreste sa fiti prieteni zic ca ar trebui sa te retragi impacat ca totusi ai facut ce a tinut de tine sa va impacati... cu timpul poate ca va regreta ca nu a apreciat prietenia cu tine..prietenii buni sunt foarte greu de gasithappy

| DaRkNess2 explică (pentru MunyLeka):

Cred ca nu va mai dura mult pana cand va izbugni o cearta intre el si piciul acela... Atunci cred ca o sa vina din nou la mine sa fim prieteni happy. El nu prea e popular la scoala, dar stand cu mine nu se lua nimeni de el. Anul trecut cand ne-am certat baietii il strigau miopul si eu le-am zis sa inceteze (inainte de a ne impaca diriginta.) Acum chiar daca ar vrea sa ne impacam am sa refuz eu.
Multumesc de sfaturi tie si celorlalti care mi-au raspuns, m-ati ajutat sa inteleg ca nu merita.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat toate detaliile de ****. Sunteti doar o gasca de cretini si nimic mai mult. Exact ca la tara pe banca din fata portii, unde se formeaza balti de bale scoase din gura barfitorilor. Probabil la cum te-ai descris implicit, e normal ca lumea sa fuga de tine.

| DaRkNess2 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ti-am cerut parerea despre ce gasca suntem. Am cerut un sfat cum sa imi recastig 'cel mai bun prieten'. Daca tu asta ai inteles din ce am scris eu acolo mai sus imi pare rau pentru tine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaRkNess2):

Eu daca ti-as da un sfat, desi nu-l meriti, ma tem ca nu l-ai intelege, nu cred c-ai tu capacitatea asta.

| DaRkNess2 explică (pentru anonim_4396):

Eu am cerut ajutor comunitatii TPU. Daca tu vrei sa imi dai sfatul tau bine, daca nu iarasi bine. Daca ti-am facut o impresie proasta imi pare rau, dar tu ai inceput cu jignirile si eu nu ti-am cerut parerea despre acel subiect. PEACE!

| AOLEVRIC a răspuns:

Nu stiu cum te-as putea ajuta, mai bine vorbesti deschis cu el sa rezolvati lucrurile... poate ca a patit ceva sau na... Iar daca vrei sa-ti faci neaparat un nou prieten cauta unul cu care sa ai multe lucruri in comun.

| DaRkNess2 explică (pentru AOLEVRIC):

Sincer de multe ori m-am gandit sa imi fac alti prieteni, dar nu prea gaseam lucruri in comun cu ei. Multumesc de sfat, am vrut sa incerc dar vad ca nu se poate cu el... o las asa cum e si daca imi e prieten cred ca va veni singur sa ma caute.

| AOLEVRIC a răspuns (pentru DaRkNess2):

Aici ai dreptate happy. Doar sa-si dea seama ce pierde. Bafta!