| ZebraGalbena a întrebat:

Salut happy

PC-ul meu are doua partitii, una de 52GB si una de 878GB (Windows-ul este pe cea de 52GB, Windows 7 mai exact)
Ce doresc eu sa imi spuneti este daca pot sa "rup" o bucatica din partitia mai mare sa pun in cea mica, cu OS-ul pe ea, fara sa pierd date, reinstalat windows etc.
Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa fraieri. Se poate mari aprtitia C:\. Eu am facut-o. Uite aici explicatii: http://www.go4it.ro/......p-8948086/

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu se poate, nu in conditiile date de tine.
Daca vrei sa refaci partitiile vei pierde toate datele din partitiile ce sufera modificari.
Altfel spus daca vrei sa faci aceasta modificare vei fi nevoit sa renunti la datele de pe partitia respectiva si totodata la sistemul de operare pe care-l ai instalat.

| LinxCont a răspuns:

Se poate face, asa cum foarte bine zice Salontanul.
Eu am facut asa:
http://www.youtube.com/watch?v=8v1eG9Mc0l0
cu partitionwizard.
Merge cu orice manager de partitii care asigura redimensionarea partitiilor si mutarea datelor.
Se micsoreaza partitia D cu deplasarea datelor spre dreapta de exemplu cu 50GB, asa incat in fata ei, la stanga sa ramana un spatiu liber de 50GB. Partitia C va fi apoi marita spre dreapta cu cei 50GB, iar in final C va avea 102GB. Uneori programul cere restart daca unele fisiere sunt folosite in acel moment.

http://www.partitionwizard.com/download.html

| sensualus a răspuns:

Nu i indicat. C e partitia fixa de sistem.

| iwefgOficiall a răspuns:

Nu ai cum sa faci asa.

| Eddie_Ed_2000 a răspuns:

Poti. dar trebuie sa re-formatezi diskul si dupa sa recreezi partitiile