| Melenguesa a întrebat:

Salut
Pe măsură ce trece timpul îmi dau seama că mă maturizez extraordinar de repede în gândire, e perioada asta de pubertate
N am prieteni cărora să le povestesc cu adevărat ce simt, sunt în "depresie" de vreo 3 luni și nu scriu cu diacritice ca să par matur, e autocorectorul
De când eram mai mic am realizat că sunt mai răsăriți ca ceilalți, mai altfel si ii credeam pe toți niste fraieri înapoiați... Ei bine, acum, după vreo doi ani, lucrul ăsta nu s a schimbat absolut deloc, încă cred că trăiesc într o societate de tot căcatul, cu oameni de ****(predominanti).
Rapul m a modificat genetic, mi a creat o personalitate mai matură. Ascult piese de rap despre cum era viața înainte si parca am trăit vremurile alea, parcă mi au lăsat o amprentă în suflet și acum îmi vine să plâng la ce copilărie am ajuns să traiesc, stau în casă toata ziua, ies pe afară seara, uneori, la un fotbal... Realizez că toate astea se vor termina când voi ajunge la liceu, o să găsesc mai multi oameni asemenea mie, dar până atunci, cred că o să mor de suparare (am si alte probleme)
Asta n a fost o întrebare, a fost un discurs penibil al unui copil de 14 ani care și împărtășește viața de adolescent melancolic cu voi, copiii de sub 16 ani care stați zilnic pe TPU si salutati cu "r3 all"
E nașpa să te simți așa singur, poate cineva acolo înțelege ce spun, trebuie să fie unul, am fost si eu in situația aceea si e super misto să vezi oameni la fel ca tine, pace

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu lasi pe altii sa te caracterizeze cum esti, mai inteligent decat altii sau nu?
Discursul tau suna a laudă de sine.
Acesta este si motivul pentru care esti singur.Prea privesti de sus la altii.Mai coboara si cu picioarele pe pamant. Iti convine sau nu raspunsul meu, nu ma intereseaza.

| Melenguesa explică (pentru darrio2007):

Poate ca privesc copii mai de sus, cei care sunt sigur ca sunt mai jos ca mine, insa fii sigur ca nu vorbesc cu alti oameni mai dezghetati pe un ton superior. Prietenii mei buni au peste 16 ani si cand schimb anturaju de la strada la scoala, ma dau cu capu de pereti cand le vad glumele proaste si hazu ala vechi, de terminat... Nu ma ajuta nici fata, arat ca de 12 ani rolling on the floor))...
Dar da, cred ca privesc prea de sus oamenii uneori si incerc sa schimb asta, mi s-a mai spus
Nu e chiar lauda de sine discursul, e doar o strigare sa vad daca ma intelege cineva, si nu stiu daca am gasit raspunsu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sari peste faza cu lamentările despre cât de imaturi sunt copiii de vârsta ta și treci direct la a căuta oameni cu care să discuți. Asta dacă vrei să te maturizezi și mai mult în gândire.

| Melenguesa explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce zici, dar nu ma prea ajuta fata sa ma bag in seama cu cei care ma inteleg, 15, 16+

| MeForeverAlone a răspuns:

În primul rând, să știi că doar pentru că o să mergi la liceu nu înseamnă că o să găsești oameni mai,, răsăriți" sau mai,, cu picioarele pe pământ". Îți spun asta din experiență. Și eu mă gândeam la fel,, Abia aștept să ajung la liceu, să scap de toți proștii" dar nu a fost așa. Am dat peste mai mulți proști decât înainte. Ba chiar foștii colegi erau puțin mai dezghețați aș putea spune. Știi ceva? Dacă ești tu mai deștept, e foarte bine. Dacă te-ai maturizat mai repede, e iar foarte bine. O să poți privi viața prin prisma unui adolescent, nu prin prisma unui copil. Și ce dacă ei nu s-au maturizat? Poate vor să rămână copii mai mult timp.Mai ales că băieții se maturizează foarte târziu, din câte știu eu. Iar în legătură cu melodiile, te înțeleg perfect. Parcă viața de acum 50 de ani a fost mai bună, nu? E ok, sunt și alții care gândesc la fel. Eu chiar cred că viața cu 500 de ani în urmă a fost mai bună, destul de nebunesc, nu? happy
Oricum, e bine că n-o să poți fi influențat așa ușor. Și încă ceva, să știi că diacriticile nu au nicio legătură cu maturizarea. Lasă, că până la urmă o să găsești tu pe cineva pe acolo să te înțeleagă. Dacă te simți singur uită-te la niște seriale coreene.
O să te ajute să ieși din depresie.
Baftă!

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Buna. Sa stii ca inteleg. Stiu ca nu toti oamenii sunt perfecti. Si nici macar cum te-ai astepta tu. Uite, si eu am momente cand stiu ca nu am cui sa ii spun ce simt. Atunci, imi scriu in jurnal. Este o metoda sa simt ca ma pot descarca.
Nu am trecat prin aceste crize pe care tu le ai. Dar, fara suparare, inceraca sa lasi si de la tine cand vorbesti cu cineva. Gandeste-te ca nu suntem deloc la fel. Avem creiere diferite, si concepti diferite depre viata, si despre ce ne dorim in viata. Si de aceea nu este usor sa gasesti pe cineva ca tine. Inteleg ca esti mai destept, dar incearca sa pari mai diplomat si sa nu te aventurezi in discutii fatidice (periculoase)cu persoane care nu iti inteleg punctul tau de vedere.(nu este cazului persoanelor din TPU).
Stiu ca oamenii nu sunt egali, insa cateodata (mai ales ca vorbim toata viata cu oamenii), inceraca sa lasi si de la tine.
Nu stiu daca sfatul meu, te-a ajuta, dar vreau sa te ajut. Toti de pe TPU vrem asta.