| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni, am o foarte mare problema.Eu am 15 ani si vocea mi s-a schimbat:-s.Treaba nasoala este ca vreau sa ma apuc de cantat, de fapt deja cant la chitara si vreau sa incep si cu vocea...eu am senzatia ca, cant bine, dar cand imi ascult inregistrarile am o voce de zici ca nu-i adevarat crying((((( :-&. Va rog, spuneti-mi ce sa fac...as vrea sa ajung departe cu cantecele, gen Justin Biber, dar nu cu melodiile lui, dar din pacate vocea ma limiteaza.Credeti ca pot sa ma apuc de cantat si vocea o sa ajunga cu timpu mai buna? imi place la nebunie sa cant, la chitara exersez 4-5 ore pe zi.Nu stiu ce sa fac :-s

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite care e treaba Alex, si eu am tot 15 ani.si acum un an sau doi cand faceam muzica la scoala...pe baieti nu'i mai lasa profa sa cante, pentru ca se poate intampla ceva rau cu corzile vocalewinking

Si mie mi'ar placea sa pot sa cant( mai ales la chitara). dar mai bine ma rezum la desenhee heeEsti norocos.si spre binele tau. incearca sa canti numai la chitara o vreme ...doar 1 an sau 2.cand nu mai vezi schimbari al tinewinking

4 răspunsuri:
| bozioru a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri, visul o sa mi-l urmez.Heliodor ai dreptate cu vocea matura, dar a mea are o schimbare ciudata :-s nu-mi place ca ori cat de bine incerc sa cant vocea mea suna ca a unui copil...cum sa zic.plangacios, de asta nu stiu ce sa fac :-s chitara o sa exersez da cu vocea, habar nu am :-s

| Cattalina a răspuns:

Cine nu cade nu se inalta happy laughing scuze da asta ni`l zice dira cand luam note mici laughing

Deci si eu fac chitara si o ador dar mie mi se pare ca vocea mea parca ii a tatalui cand ii beat rolling on the floor da profu de chitara imi zice ca cant bine si ca am voce deci daca visul tau este sa canti dc nu il urmezi?happy vocea ti se schimba cu timpul happy si is sigura ca canti minunat happy

Succes in continuare :Xhappy

| Heliodor a răspuns:

Vocea o sa se tot schimbe

ceea ce conteaza insa foarte mult este ca vocea sa fie formata, adica multe ore de exercitii pentru voce si de cantat, plus sa inveti chichitiele fie de pe net, dar cel mai bine de la un profesor de muzica/kanto

in legatura cu inregistarile tale, aici este o mica chestie psihologica, te astepti sa auzi vocea pe care o aveai, dar gandeste-te putin altfel. De multe ori o melodie se aude bine cantata de o voce matura, tu incepi sa capeti acest plus
fi mai obiectiv cand iti analizezi inregistarile

iti urez multa bafta in visul tau

| Kamy99 a răspuns:

Incearca sa te acomodezi cu noua voce.fi mai optimist. si mai asculta o sa vezi ca iti va placeawinking