| EmilyCollins a întrebat:

Salut.Spuneti-mi va rog cum sa comentez finalul tragic al baladei El-Zorab de George Cosbuc.

Răspuns Câştigător
| oty2001 a răspuns:

Pe pasa il macina un gand: cum sa dea un cal atat de special si sa piarda momentele de neuitat cu acesta.I se parea imposibil.
Isi lua inima-n dinti si calca si pe ultima farama de demnitate si-l infrunta pe sultan. Dar cu toate ca pasa facuse aceste sacrificii El-Zorab sfarseste murind fiind-ui taiat capul iar pasa ii spune sultaului ca-l poate omora si pe el si-i poate da ramasitel la caini deoarece fara cal el nu are valoare sau rost in aceasta lume dura.

6 răspunsuri:
| oty2001 a răspuns:

Pasa nu renunta la cal deoarece realiza ca acesta facea parte din familie si familia nu se vinde.
funda?

| EmilyCollins explică (pentru oty2001):

Asta este doar o propozitie mie imi trebuie mai multe

| EmilyCollins explică (pentru oty2001):

Hey, poti sa imi demonstrezi ca este o opera epica?

| oty2001 a răspuns (pentru EmilyCollins):

Sigur stai asa.

| oty2001 a răspuns (pentru EmilyCollins):

Genul epic cuprinde totalitatea operelor epice in proza sau in versuri. Orice opera epica are trei elemente definitorii: narator, actiune, personaje.
-Naratorul:instanta literara, "voce", intradiegetica prin intermediul careia se transmit "actiunile".
-Actiunea =diegeza: inlantuirea logica de evenimente prezentata gradat pe momente.
-Personajul: "vocea" pe seama careia sunt puse intamplarile, participa la actiune.
Poezia El-Zorab indeplineste functiile si atributele unei opere epice.

| EmilyCollins explică (pentru oty2001):

Multumesc mult

| oty2001 a răspuns (pentru EmilyCollins):

Pe pasa il macina un gand: cum sa dea un cal atat de special si sa piarda momentele de neuitat cu acesta.I se parea imposibil.
Isi lua inima-n dinti si calca si pe ultima farama de demnitate si-l infrunta pe sultan. Dar cu toate ca pasa facuse aceste sacrificii El-Zorab sfarseste murind fiind-ui taiat capul iar pasa ii spune sultaului ca-l poate omora si pe el si-i poate da ramasitel la caini deoarece fara cal el nu are valoare sau rost in aceasta lume dura.