| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt agresat de un coleg la scoala, ce sa fac?
Eu nu i-am facut nimic niciodata, insa cred ca ma agreseaza deoarece a vazut ca sunt slab la bataie, acest "elev" de fiecare cand trece pe langa mine imi da cate un pumn, astazi chiar si-a luat avant si m-a trantit si cred ca mi-a sclintit mana, traiesc chinul asta de 3 ani de prin clasa a 6-a oricum e un coleg foarte rau acesta mi-a rupt piciorul de vreo 2 ori si am numai vanatai de la el, mi-e frica sa il spun parintilor deoarece cred ca nu ma mai vor vedea cu aceeasi ochi, l-a profesori l-am spus insa doar ii pun absenta in cel mai bun caz ii pun absenta dar adesea nu fac nimic sad
Am nevoie de ajutorul vostru! Cu ce am gresit si ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Acesti indivizi fac asa pentru ca le place sa vada cum incasezi fiecare batjocura fara sa zici nimic si pentru ca asa se simt ei superiori.
Eu te sfatuiesc sa nu ii mai lasi sa stearga pe jos cu tine pentru ca mai tarziu in viata e posibil sa te afecteze psihic si emotional, sa ramai cu sechele.
Solutiile ar fi sa ii denunti la director si chiar la politie. Macar asa ca sa ii sperii. Desigur ca ai nevoie si de ajutorul unui parinte ca sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest coleg poate fi exmatriculat. Iar colegul tău, prin comportamentul pe care îl descri tu ca îl are, sigur face parte dintr-o familie destrămată unde la rândul lui a fost abuzat fizic. Este genul de om frustrat.

| UnDiavol a răspuns:

Spune-le părinților tăi urgent!
Spune le profesorilor urgent!
Spune-i directorului scholi sau directoarei dacă îi permiți sate bată acum o sate bată și mai rău cine știe ce bolnava mintal este și din cauza lui o sa tot suferi spune le părinților tăi altfel o sa se lege mereu de tine nu-ți fie frica sale spui ai sa vezi o data ce le-ai spu ce-ți face Animaul ăla nu vei mai fi agresată bătută traumatizat de Animalul ăla

| mihaela000ela a răspuns:

Parintii iti sunt cei mai apropiati. discuta, explica-le si ei vor sti cum sa procedeze.Ei te vor privi la fel, ca pe copilul lor... nu te ingrijora de acest lucru!

| anonimanonim17381 a răspuns:

1. Vorbește neapărat cu părinții tăi. Ei vor știi ce e de făcut și trebuie sa te creadă
2. Dacă nu ai de gând sa le spui părinților vorbește cu cineva apropiat din familie sau prieteni dacă ai și du-te la politie.

| Simplic22 a răspuns:

Spune-le părinților tai, și ei vor discuta cu directorul/directoarea școlii.
Nu trebuie sa îți fie frica sa le zici fiindca te vor înțelege si acel copil își va primi pedeapsa meritata.