| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt baiat am 17 ani si 167 cm inaltime. Mai am sanse sa cresc in inaltime?
Taica-miu are 180 cm si maica mea 167 cm (probabil au mai dat si inapoi), am un frate, e foarte inalt are 190 cm. In ultimii ani am crescut foarte putin 2-3 cm.
Ce spuneti?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de stimularea hormonilor de crestere, daca primesc vitamine si minerale din hrana ta, ca acum nu mai depinde de mostenirea genetica de la parinti, ci de hrana ta zilnica!
In principiu mai poti creste pana la 18-20 de ani, daca manacci sanatos si faci un sport, sa stimuelzi hormonii de crestere (inot, volei, handbal, bachet).

| elemonis a răspuns:

Buna.
Nu avem de unde sa stim cat vei creste.
De obicei copii au inaltimea tatalui sau a mamei.

| Batters67 a răspuns:

Poti face exercitii ca sa stimulezi glanda aceea de la baza coloanei...nu sunt grele laughing baftă la crescut