| marius988 a întrebat:

Salut sunt baiat cu varsta de 16 ani. si 1.78 si doresc sa stiu daca pot atinge la 18 ani 1.90-193. tata are 1.96(tata cel putin mi se pare foarte inalt), mama 1.74, fratele 1.91 si sora 1.76.si mai am o intrebare: m-am apucat de sala acum 4 luni daca continui o sa imi opreasca cresterea? mentionez ca sunt inascut pe 3 ianuarie 1998. (am mai pus la alta categorie si nu mi-a raspuns nimeni adica la sport)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Intr-adevar, lucrul la sala cu greutati poate opri cresterea, de obicei daca te apuci de foarte devreme nu numai ca poti stopa dezvoltarea dar poti crea si alte probleme (coloana,oase,ligamente, etc). De asemenea fumatul este un factor ce blocheaza cresterea. De obicei pentru persoanele in crestere se recomanda sport-uri de alt gen pentru o formare armonioasa a trupului: inot, basket, volei, handbal, tenis, karate...si nu numai, ai de unde alege. Nu te lua dupa frati si surori, nu cred ca si ei au inceput sa impinga la piept sau sa lucreze cu haltere de la 15-16 ani. Fiecare cu alegerile lui. Noroc bun!