| drey99 a întrebat:

FUNDA! Salut am 14 ani si 1.88 m-am apucat de fumat acum un an si inca cresc dar nu stiu daca voi mai creste tata are 1.90 iar bunicul 1.91
Mentionez ca ei la varsta mea erau mai scunzi cu vreo 5-10 cm.
Sper sa il depasesc pe Dolph Lungreen(1.96) Daca ma opresc din fumat o sa mimi revina metabolismul la normal?

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Fumatul încetineşte procesul de dezvoltare al organismului (printre care şi creşterea) şi duce la îmbătrânirea lui prematură.
Nicotina provoacă dependenţă iar monoxidul de carbon îmbâcseşte sângele şi îţi sufocă celulele, oxigenul ajungând foarte greu la muşchii scheletici. Unii fumători înrăiţi au dureri de tendoane datorită slabei oxigenări ale acestora.
Arsenicul îţi provoacă cancerul de piele şi cel pulmonar iar benzenul din ţigări poate duce la leucemie.
Cică într-o singură ţigară ar fi undeva pe la 4000 de substanţe printre care unele uşor radioactive.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, da metabolismul o sa-ti revina la normal daca le tii deoparte macar pana la 21-22 ani( atunci majoritatea baietilor se opresc din dezvoltare). Daca tot ai chef de fumat atunci fumeaza o data de doua ori pe luna dar nu de mai multe ori. De preferat o data la 2 luniwinking...de preferat niciodata
Succes

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te dezvolti cum trebuie lasa tigara.Am si eu un prieten care la 14 ani are cu 3-4 cm mai putin decat tine, si creste destul de repede.Mai tine si de genetica uneori.Eu fac 14 ani in ianuarie si am 1.75 (tata are 2 iar mama 1.66)

Oricum,ar fi bine sa lasi tigara nu doar ca sa mai cresti, dar nu iti face bine plus ca esti destul de mic

| vangaelis a răspuns:

Dude, ai 14 ani si esti in crestere.
abia ai un an, n-are treaba.
nu vad rostul fumatului la o varsta asa frageda.
Se scrie Dolph Lundgren.

| Voidwithin a răspuns:

De ce vrei sa fi asa de inalt vrei sa faci vreun sport? si inaltimea te ajuta in sportu ala?

| drey99 explică (pentru Voidwithin):

Culturism. vreau sa am in jur de 1.95

| Voidwithin a răspuns (pentru drey99):

Sa sti ca inaltimea in culturism nu e un lucru care te avantajeaza foarte mult geneticul e cam totul spre exemplu jay cutler are 1.74 si zici ca are 2m din cauza muschilor.
Acum te ajuta si inaltimea dar de obicei cand esti mai inalt pui mai greu decat unu care e mai mic din cauza ca muschiu tau e mai intins.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Voidwithin):

Te ajuta enorm inaltimea, Arnold explica de multe ori cum s-a folosit de faptul ca era foarte inalt ca sa-si puna in umbra multi adversari.

Mai documenteaza-te si tu

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar mie nu mi se pare o inaltime normala la varsta ta, chiar daca si tatal tau a avut la fel, adica daca la varsta de 14 ani ai 1.88 pai la 19-20 de ani cat o sa ai, 2.20?big grin,nu stiu ce sa zic, doar mi-am dat cu parerea.

| LivingLouder a răspuns:

Inceteaza sa fumezi la varsta ta. Iti distrugi organismul!
Parintii tai stiu de asta?

| micutzafinetze a răspuns:

Da o sa mai cresti dar ar trebui sa te duci la un medic pediatru ceva nu prea e in regula cu inaltimea asta la varsta ta laughing) sincer esti cam inalta

| drey99 explică (pentru micutzafinetze):

Sunt baiat...

| micutzafinetze a răspuns (pentru drey99):

Atunci cam inalt