| marius988 a întrebat:

Salut sunt baiat cu varsta de 16 ani. si 1.78 si doresc sa stiu daca pot atinge la 18 ani 1.90-193. tata are 1.96(tata cel putin mi se pare foarte inalt), mama 1.74, fratele 1.91 si sora 1.76.si mai am o intrebare: m-am apucat de sala acum 4 luni daca continui o sa imi opreasca cresterea? mentionez ca sunt inascut pe 3 ianuarie 1998. funda!

11 răspunsuri:
| raduradu2014 a răspuns:

Nu conteaza inaltimea parintilor ..eu am 1.85 si tata are 1.60 mama 1.56..si mergi in continuare la sala ca nu are nici-o legatura

| marius988 explică (pentru raduradu2014):

mai stii cat aveai la 16 ani?

| darkmycs1 a răspuns:

Daca practici un sport poti avea si 2m dar daca faci sala si faci unele exercitii care iti pot stopa cresterea o sa ai maxim 1.85

| Cosmin86 a răspuns (pentru darkmycs1):

Serios? poti argumenta ABERATIILE pe care le tot insirui pe aici?

| florynmondialul a răspuns (pentru darkmycs1):

De cand sala stopeaza cresterea? daca faci corect si cu cap exercitiile cresti!(cazul meu inainte de sala 177cm dupa sala 186)

| florynmondialul a răspuns (pentru darkmycs1):

fa sport! din cate ai scris mai sus reiese ca ai un genetic favorabil pentru acest lucru! sala ajuta foarte mult! bineinteles ca daga faci genuflexiuni cu sute de kg pe tine o sa puna o oarecare presiune pe coloana dar nu in asa fel incat sa nu mai cresti! nu neglija alimentatia si odihna care sunt cele mai importante atat in dezvoltare cat si pentru musculatura!

| darkmycs1 a răspuns:

Eu fac sala si "antrenorul" sa-i zic asa a spus ca daca fac exercitii cu greutati mari deasupra capului iti poate stopa cresterea in inaltime

| NDC12 a răspuns (pentru darkmycs1):

Greutati mari deasupra capului inseama 100-200 kg, nu cred ca faci tu cu atata ca sa iti opreasca cresterea, documenteaza-te.

| crystyciurea78 a răspuns:

Da desigur du-te la sala

| Cameliana a răspuns:

Ești înalt, doar nu vrei să mai crești. Lasă ca totul să se întâmple de la sine.

| Szabo_Cristian_1997 a răspuns:

Daca faci sala (tragi ca animalul) de fiare, o sa ajungi fff mic. in primul rand pe langa faptul ca te opresti din crescut... e posibil sa dai si înapoi daca vrei un sport care sa te dezvolte, incearca inotul. Apropo eu sunt nascut pe 3 ianuarie 99' am 1, 73 m, si la picior port 44. Unii zic ca daca ai piciorul mare o sa fii mare si de inaltime. mie imi ziceau ca o sa ma fac de 1, 90-1, 95. sper ca te-am ajutat