| Hehehahah a întrebat:

Salut. Sunt clasa a 10-a la liceu și am efectiv 17 absențe luate pe degeaba. Stau departe de școală iar profesorii mi-au pus absențe in prostie modulele astea, majoritatea le-am luat chiar daca eram la școală. Cum le pot motiva? Ce sa scriu acolo? Cum sa fac? Este stupid și frustrant sa iau absențe știind că sunt la școală. Trebuie sa mint ca nu am fost? Nu au vrut să mi le motiveze deși ajunsesem cu 3 minute mai târziu la ora și le-am rugat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Absentele nu se iau pe degeaba, ci prin simpla lipsa a ta de la ora respectiva. Daca ai adunat deja 17 absente ami ai inca 3 de facut ca sa ti se scada 2 puncte la purtare.
Este corect daca nu ajungi sa intri in clasa inaintea profesorului, poti fi considerat absent. faptul ca esti puturos si nu te straduiesti sa ajungi ianintea profesorului in calsa impreuna cu ceilalti colegi, se considera lipsa de respect si se poate pune absenta.
Din pacate tu nu le poti motiva pentru ca este ilegal!

| sierra1 a răspuns:

"Nu au vrut să mi le motiveze deși ajungesem cu 3 minute mai târziu"

vorbește cu dira (tu sau părinții), dacă e adevărat, in mod cert "te rezolvă"