| SfinXx a întrebat:

Salut happy
Sunt clasa a 10-a si am o problema cu un coleg de clasa, care ma tot amentita (uneori) cu bataia. El se da mare ca merge la sala etc. Nu e facut, nu are muschi ci doar... grasime. Cand vin intr-un schimb de argumente cu el, imediat ce preiau un argument si il dezvolt incepe sa faca urat si ma amentinta cu bataia. Nu e idea de frica sa asa ceva, dar nu vrea sa ma lupt cu ea fiindca suntem si colegi. Adevarul este ca eu am evitat certuriile si bataia, fiindca nu imi plac. Sunt mai linistit de felul meu, iar de aceea sunt luat in ras, ca nu fumez si nu sunt "jmecher". Oricum am deviat de la subiect. Cum am spus nu vreau sa ma bat cu el, dar imi e teama ca intr-o zi se va ajunge la asta iar unul dintre noi se va ranii. Ce pot sa fac sa ii inchid gura? Inafara de a ma duce la sala sau sa iau ceva lectii de karate sau altceva. Kick box m-a invatat fratele meu care a lucrat ca instructor.
Va cer ajutorul!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de mult te va ajuta sfatul meu pentru ca sunt fata dar...
Inca de mica stiu sa ma bat( nu am facut nici karate, nici nimic) am avut multe probleme cu colegii dar, nu am ajuns la bataie nici daca era nevoie.
Mereu am lasat de la mine chiar daca nu trebuia, de multe ori sunt considerata proasta deoarece eu nu prea injur si totusi in 8 ani de scoala asa am putut rezista, m.am inchis in mine am vorbit doar cu "prieteni"...
Daca poti incearca si tu la fel nu riposta, eu am avut 8 ani cu acei "oameni", tu mai ai doi!hee hee)

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ai 2 variante :
Ori il ignori, după un timp se va sătura
Ori îi tragi una să-i tremure toată slanina ( situ că nu vrei sa-l bati, dar când ai discuții cu astfel de "specimene" este singura cale. Dacă ii dai un pumn micuț, dar bine țintit, o sa-i ranesti orgoliul, anume că el, desi face sala, poate fi pus la pământ )

| WangLouis a răspuns:

Cel mai bine e sa nu bagi in seama. Daca doar amenință într-una nu demonstreaza nimic. Nu e necesar sa-i raspunzi cu aceleasi toane, doar pastreza-ti calmul, asa demonstrezi ca nu te intereseaza si nu te afecteaza toate nimicurile pe care le indruga. Mie imi pare ca invidia il cam roade. Daca totusi vreodata chiar va sari la bataie, poti incerca sa te feresti sau sa-i dai si tu una si sa terminati odata (zic eu). happy
Sper totusi sa ajungeti la intelegere. Daca nu, asta e. Nu totul e roz. happy

| Alynescu22 a răspuns:

Pai daca poti dai o mama de batai ca asta este frate cand trebuie trebuie altfel no rezolvi gen cand te ia la misto si nu se asteapta ardel si aia e