| stmsorinik a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si anul asta dau bacu'. La romana ma descurc singur. la mate la fel insa la a 3-a materie ( cea la alegere ) este mai complicat fiindca nu stiu ce anume trebuie invatat. Am cumparat o carte de bio si are materia de a 9-a si a 10-a.( exact ce am nevoie )

Trebuie sa invat doar lucrurile fundamentale sau sa tocesc toate detaliile ca la bac sa le uit?
Mi se pare foarte greu tinand cont ca sunt 100 de pagini imbibate cu detalii, si alea aprofundate.
Ofer funda d'aia.

3 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Selectează tot ce e mai important, iar restul detaliilor citește-le și recitește-le ca să poți dezvolta și valorifica esența.
La fel se procedează la orice materie.

| AFR81 a răspuns:

Eu am dat BAC-ul acum un an. Din fericire, din biologia de clasa a 11-a si a 12-a, mult mai usoara. Sfatul meu este sa cauti sa rezolvi cat mai multe variante. Asa vei invata cel mai usor. Unde nu stii, cauti la raspunsuri (bineinteles, daca ai si o carte de asa natura) sau in teorie. Nu trebuie sa stii toate acele 100 de pagini detaliat, e de ajuns sa stii esentialul, iar acest esential il vei invata, dupa parerea mea, si ma repet aici, rezolvand variante. Poate oi fi eu mult prea subiectiv, insa la mine, care eram un elev mediocru la biologie, a functionat. Totul a durat in jur de o saptamana. Am plecat de la 0 si, fiind pe alocuri ajutat de unii colegi binevoitori, am luat 9.40 la BAC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dat fiind ca mai e foarte putin timp si Bacalaureatul bate la usa... Ar fi mai bine s-o iei pe scurtatura si sa inveti doar lucrurile strict esentiale,, insa ABSOLUT TOT ce e esential!
Structureaza-ti materia pe capitole, intr-un mod ordonat, logic.
O alta metoda (daca esti in criza de timp si ai invatat pana acum prea putin pentru a promova Bac-ul...) sunt cartile care "nu necesita studierea tuturor manualelor alternative in vigoare", un fel de "the best of in" cu tot ceea ce e STRICT si ABSOLUT necesar pentru a putea promova Bac-ul.
Exemplu: Biologie-Sinteza pentru Bacaulaureat clasa a IX-a si clasa aX-a. (din pacate nu mai stiu editura, si poate tu esti la un alt profil/specializare).

Nu, in cele din urma TREBUIE sa inveti sa rezolvi problemele (monohibridarea, dihibridarea, alte tipuri de segregare, maladii genetice, alcatuirea sangelui, ventilatia pulmonara...)
Sunt FOARTE importante in Bac.
De asemenea puneti bazele in principalele eseuri ce ar putea sa-ti cada la Bac la subiectul 2 sau 3.

Succes!