| Manea_Claudiu_1995 a întrebat:

Salut.Sunt clasa a 8-a si as vrea sa merg la un liceu la profilul filologie.Ce sfaturi imi dati despre acest profil? Spuneti-mi daca merita si dati cateva argumente in favoarea acestui profil! FUNDA.

Răspuns Câştigător
| Junioara17 a răspuns:

Cea mai buna alegere pe care o poti face. Si eu sunt tot la filologie, dar cu bilingv engleza. Intr-adevar, din clasa a XI-a scapi de matematica, biologie, chimie, fizica. E urat cu latina ca e grea si in generala nu se face, dar pentru o ora pe saptamana nu mori. Acum tu stii daca iti place matematica. Sau daca ai inclinatii spre real. Daca nu te incanta prea tare materiile astea, la filo e "viata" sa zic asa! Bafta :*

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, filologia este considerat cel mai bun profil. Din clasa a 11-a scapi de matematica, biologie, chimie si fizica. Cu toate ca sunt la filologie, profa de biologie mă stresează cu tot felul de prostii biologice, iar celor de la bio-chimie, le da mult mai usor. Sper sa nu dai si tu peste vreo profesoara ca aceasta. happy
Dezavantajele ar fi ca apare latina, care e o limba groaznica si grea.
Bacul o sa-l dai la Istorie, romana si la alegere intra geografia, latina, engleza, franceza cred si altele.