| Random78910 a întrebat:

Salut. Sunt clasa a 8 a si pana acum am facut germana, dar la liceu vreau sa studiez franceza sau italiana. Pe care as putea sa o invat mai repede si care m-ar ajuta mai mult pe viitor? Apropo, daca sunteti din Bucuresti, stiti ceva despre liceul Ion Neculce? Dau funda plzzzz

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Neculce e bun ca liceu. Dintre italiana și franceza, as lua franceza ca e mai vorbita pe glob.
Însă ce e urat la sistemul nostru de învățământ e ca toți suntem puși in același loc indiferent de ce nivel de limba avem. Adica o sa te puna la clasa normala de franceza ( elevi cu franceza făcută in generală). Așa am avut doi colegi cu spaniola care au tras franceza din urma pentru ca nu știau nimic iar la clasa se făcea de nivel liceal. Anunța profesorul când vei ajunge la liceu ca tu iei franceza de la zero ca sa știe sa îți mai dea niște materiale in plus eventual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi indiferent, având în vedere că pornești de la 0 cu ambele. Dar franceza se vorbește în mai multe locații.
Despre Neculce nu am multe de zis, e bunicel.