| iulian1312 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 9-a la profil economic si am ramas corigent la geografie (e prima oara cand raman corigent), voiam sa intreb pentru cei care au mai fost in aceeasi situatie, din ce v-a dat? Pentru ca profa noastra nu ne-a spus nimic, in ultimile zile am dat test si am aflat de la diriga ca am ramas, nu ne-a zis din ce ne va asculta la corigenta si nici n-am cum sa iau legatura cu ea.

In fine, imi puteti spune si cum e la corigenta in general, am intrebat mai multi prieteni si toti mi-au zis ca treci usor (marea majoritate sunt la licee mult mai proaste), dar la cat de handicapata e profa mea ma astept la ce-i mai rau.

Si inca o intrebare, te asculta mai intai la oral si dupa dai test? Pe majoritatea pe care i-am intrebat au zis ca nu i-a mai ascultat si la oral.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu am fost corigenta dar dai testul din materia din anul precedent.
Asa ca deschide manualul și vezi cam ce capitole sunt, citește cu atenție și retine ceva de acolo. Dacă nu ai manual, găsești pe net in format electronic.
La corigenta de obicei trece toată lumea, nu cred ca e vreun profesor așa de rău de inima sa nu treacă un elev și el sa rămână repetent (sau poate profa ta e, dar eu zic ca nu), dar sa ai și tu habar de ceva măcar, sa aibă ce sa scoată de la tine. Sa nu te duci planta.