| bibanulmare21 a întrebat:

Sunt clasa a 9 la liceu teoretic pe profil filologie. Sa va spun povestea mea. încă din clasa a 8 mi au plăcut super mult mașinile, visul meu a fost și este sa devin un mecanic așa că am vrut la un liceu tehnologic pe profil de mecanică. Mama mea a fost de acord, dar tatăl meu nu. am spus să îl fac fericit făcându-mă pe mine nefericit. acum mai e puțin și se termină primul semestru. sunt amenințat de profesori că rămân repetent, râd de mine că nu mă pricep la limbile străine. Sunt într o situație foarte nasoala. vreau sa ma transfer pe profil de mecanică să mi urmez visul. Toți spun că fac o prostie că o să îmi pară rău, dar sincer nu mai suport să fiu luat în râs de toti profesorii și de colegi doar pentru că nu îmi place.
As vrea să fac 3 ani de liceu tehnologic pentru că în a 10 se dă acea diplomă pentru mecanica și după să mai fac un an la liceu și să dau bacul la profil de filologie. aștept părerile voastre. Am în examen 7, 15. Nu râdeți de mine. îmi ajunge deja totul de la școala...

2 răspunsuri:
| stefansfatuitorul a răspuns:

Urmeza-ti visul!

| GeorgeAlexN a răspuns:

Salut,eu consider că trebuie să faci ceea ce-ți place. Dacă mama ta e de acord roag-o să vorbească cu tatăl tău. Dacă rămâi la filologie vreau să-ți dau câteva sfaturi:La limbile străine contează 75% ce ai prins în clasă. Dacă nu ai înțeles ceva nu ezita să îți rogi proful să îți mai explice, că d-asta e profesor, nu