| Rau_Raul_1999 a întrebat:

Salut sunt corigent la romana pe toamna ce sa invat mai exact din toata materia? gramatica sau literatura mai mult? si daca stiu cat de cat la corigenta ma trece?

Răspuns Câştigător
| AssaSinNKidD a răspuns:

Buna.Deci poti sa inveti cam din altele.La literatura scrii ceva(mai orice legat de acel subiecT) si iti da 2-5 p. Dar daca scrii mai mult iti poate da si 12-20p.Gramatica e foarte usoara iti poate da la inceput sa desparti in silabe, sa gasesti diftongi, sa gasesti sinonime.Se va da un subiect foarte usor pentru corigenta. Chestia e ca nu ti-a iesit media 5 de aceea ai ramas corigent. Daca iti mai trebuia un 7 ca sa iti iasa media 5 atata trebuie sa iei si in testul de la corigeta. Te sfatuiesc sa pui putin mana pe invatat si o sa treci

Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bazează-te pe literatură, în general pe asta se concentrează profesorii.
Depinde cum te-ai comportat pe tot parcursul anului. Dacă pur şi simplu nu îţi place româna, dar eşti un elev cuminte ce îşi vede de treaba lui şi cu bun simţ, profesorii te vor trece.
Din păcate aşa e sistemul de învăţământ de la noi din ţară, poţi să fi prost ca o piatră dacă ai bun simţ te duc ăştia pe spinare cu note de 5 până într-a 12-a...

| Carmen100 a răspuns:

Eu zic sa te concentrezi pe amandoua, dar daca nu poti, inclina'te mai spre literatura, asta zice profa noastra de romana cel putin.
Depinde in ce scoala esti. Se poate sa te treaca de sila acolo, ca asa fac profesorii bani.
Chinuie'te acolo cat poti. Succes!