| clark41 a întrebat:

Salut
Sunt in a 9a, si la o ora de dirigentie diriga ne-a dat ceva test "de prietenie" sa-l facem. erau vreo 8 intrebari de ex:"cu cine ai face un proiect"? sau cu cine te-ai dus in excursie" intrebari dinastea..Si trebuia sa alegi 3 colegi cu care da, si 3 cu care in niciun caz.
Aici 20 din 29 de colegi au scris ca in niciun caz nu vor sa vb./mearga in excursie/munca in echipa etc. cu mine
Cum ar trebui sa ma comport cu ei? Imi place sa glumesc si sa vorbesc

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Continua sa glumesti si sa vorbesti, si fii atent la reactiile celor din jur. Poate vorbesti sau glumesti prea mult sau prea prost. In orice caz, orice comportament se poate corecta cata vreme inima ta e buna. E foarte important sa ai un prieten sau o persoana apropiata, care sa iti spuna in mod sincer ce anume nu ii place la tine sau ce a observat ca celorlalti nu le place la tine. Poti de asemenea sa folosesti o persoana fara retineri, careia ii place sa ii raneasca pe altii (un/o nesimtit/a) pentru asta. Sinceritatea unui nesimtit e un dar daca e bine folosita. De asemea, nu uita ca 9 din 29, deci cam 30% dintre ei nu te-au trecut pe tine ca cel mai nesuferit om din clasa. Prin urmare s-ar putea ca nu esti pe placul majoritatii.dar ce te faci cand majoritatea e altcatuita din niste copii prosti care habar nu au ce e viata si cum se traieste ea cu adevarat, superficiali si orientati valoric spre bunuri, si mai putin spre cultura, cunoastere, morala? Daca nu esti ca ei, e bine, in cazul asta.
Ca un rezumat: urmareste ce spui, ce faci, si reactiile celor din jur. Cere-le celor din jur sa te ajute sa te cunosti. Poti folosi biletele anonime, daca le este mai usor. Nu in ultimul rand, exista 9 oameni care nu te considera antipatic, orienteaza-te catre ei. Ultimul lucru> orice comportament este doar un comportament si nu te defineste. Tu esti tu iar comportamentul tau e comportamentul tau. Poti sa iti modelezi comportmentul iar simplul fapt ca ai pus intrebarea asta arata faptul ca iti pasa de altii si de tine, ceea ce e foarte bine.

1 răspuns:
| Bobby711 a răspuns:

Poate ca faci glume proaste la care razi numai tu si nu te suporta din cauza asta sau poate esti a. hole in general daca zici ca iti place sa glumesti si sa vorbesti presupun ca esti o presoana careia ii place sa socializeze persoanele de genul asta in general au multi prieteni si sunt placute de marea majoritate a oamenilor pe care ii cunosc deci nu inteleg care sa fie problema poate e ceva legat de caracterul tau greu de spus. incearca sa te apropii de toti cat de mult poti afla ce hobby au si profita de el sa va consolidati prietenia gen jocuri video sau sport ori poate filme chiestii de genul asta si ar fi bine sa mai iesi cu ei pe afara sa faceti si voi ceva nu numai la scoala