| ctodirica a întrebat:

Sunt in clasa a 11, si am o nedumerire, la anul adica in clasa a 12, competentele lingvistice le voi da la doua limbi straine, sau doar una singura?( mentionez ca sunt la stiinte sociale)

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi programa școlară pe www.edu.ro
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una singura, la alegere.
Cel putin eu asa stiu.

| Sylvye a răspuns:

Nu se stie. Legea s-a schimbat anul asta, deci cei care sunt in clasa a 9a acum teoretic ar fi prima generatie care da bacul la doua limbi, pentru ca avand in vedere ca generatiile anterioare nu stiau de la incepu acest lucru, nu ar trebui sa dea si ei o limba in plus pentru ca sa zicem ca nu sunt pregatiti avand in vedere ca nu au fost anuntati de la inceputul liceului. Dar cred ca ti-ai dat seama ca legile educatiei sunt scrise si aplicate doar din lipsa de ocupatie, asa ca se poate sa dai si tu bacul la doua limbi, nu ai de unde sa stii.

| CostinAlex1990 a răspuns:

La o singura competenta lingvistica.
Si adica ai de ales intre engleza sau franceza sau daca ai avut la profil alte limbi ca de exemplu greaca sau germana(la care am dat eu).