| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si in curand trebuie sa ma decid la ce profil voi merge. Voi ce recomandati: bio-chimie, limbi straine sau stiinte sociale? Si De ce?
Multumesc anticipat!happy

Răspuns Câştigător
| klary a răspuns:

Cel mai bine este sa pui pe hartie ce-ti place cel mai mult, si sa fii tu cea care hotaraste in functie de inclinatiile si aptitudinile tale.Eu iti pot spune mate-info, dar tu poate inveti doar ca trebuie la matematica nu cu placere.Asadar incearca in viata, nu numai acum sa faci pe cat posibil ceea ce-ti place ca sa faci cu drag si daruire.

3 răspunsuri:
| MDLNA a răspuns:

Timpul trece si o sa te decizi singura la ce profil vrei dupa spusele profesorilor ce va vor pregatii in clasa a 8-a dar iti recomand sa alegi un profil pentru o meserie de viitor, cum ar fi limbi straine,eu nu sunt la limbi straine, sunt la uman, da, facem engleza, franceza insa nu avem profil special pentru o limba anume cum ar fi -engleza intensiv-, poti fi translator, ghid turistic sau sa ai orice alt job in alta tara deoarece engleza este o limba universala si franceza o urmareste!
Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Foarte corect răspunsul lui Klary! Trebuie să te gândești întâi ce înclinații și aptitudini ai, și abia apoi să alegi. Nu e rău să te consulti și cu părinții și profesorii, ei te cunosc din altă perspectivă decât te cunoțti tu pe tine însăți. Succes!
Te invit pe http://lecturirecnzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Îți vor folosi!

| Nymeria a răspuns:

Ar mai bine sa mei la un profil tehnologic acolo sunt mai multe ramuri si inveti meserie adevarata limbile straine le poti invata mai tarziu, profilul bio-chime necisita multi ani de scoala pe cand la tehnologic dupa ce termini a 10 poti lucra, eu sunt la servici si-mi place profesori nu ne streseaza vin si spun,, nu facem lectie ca nu sunteti filo sau bio si nu va trebuie informatie degeaba"