| LeiAdrian a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si maine am teza la matematica. Imi este foarte frica si am foarte mari emotii. Profesorul ne-a promis ca ne da usor. Pe primul semestru am luat 9. Cum pot sa fac sa scap de emotii ca sa reusesc sa iau si acum macar 9 pentru ca eu cred ca am invatat cat a trebuit si as putea sa ma descurc?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

In primul rand trebuie sa fi sigur pe tine si relaxat. In al doilea rand sa fi odihnit, desi dupa anumite teste neurologice cica ar fi mai bine sa dormi mai putine ore in noaptea de dinaintea unui test/ teza/ examen/ sesiune etc (te ajuta la memorat). In al 4 -lea rand incearca sa inveti formulele, teoremele etc ca pe niste poezii si n-are de ce sa-ti fie teama.
PS: pana la urma este doar o teza, nu-ti taie nimeni capul si nici nu va fi sfarsitul lumii pentru tine! Bafta, sa iei 10!

12 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

@xbetz el vrea minim 9 si tu ii zici de bere laughing

| LeiAdrian explică:

AnonimGirl teza a fost foarte usoara, am putut sa rezolv toate subiectele si sper sa nu cumva sa fi gresit ceva fara sa-mi dau seama. Au fost 3 probleme, 2 de algebra si una de trigonometrie.

| LeiAdrian explică:

Multumesc mult pentru sfaturi. Am luat 10 la teza de la matematica.

| gaby_1815 a răspuns:

Buna nu stiu ce gusturi ai tu dar eu inainte de orice teza sau test ma gandesc si fredonez melodia de la titanic... ea e cea care ma relaxeaza mereu bafta!

| ÐaÍÍÍa a răspuns:

Nu te temewinking
Daca ai invatat nu trebuie sa-ti fie frica ca vei da gres!
Trebuie sa ai incredere in propriile forte!
Nu uita niciodata ce ti-am spus acum!
Asa imi trece mie spaimatongue
funda?:X

| george10 a răspuns:

Fi sigur pe tine, e singura optiune!

| AnonimGirl_9212 a răspuns:

Este foarte naspa daca ai teza vinerea si mai ales la matematica.Lasa emotiile. Uite, eu de exemplu am dat luni teza la mate si cand ne-a adus-o am luat 5 iar pe semestrul I am luat 9.Crede-ma ca am plans toata ora de matematica, am plans si acasa si nu mai pot, sunt terminata.Am stat si am invatat tot weekend-ul si degeaba iar la romana am invatat doar o zi si cred ca am facut mult mai bine, macar de un 8! Parerea mea este sa nu te mai gandesti la asta si sa ai incredere in tine ca daca nu te vei pierde cu firea si nu te vei putea concentra cand va fi nevoie(asa am patit si eu) o sa ai de pierdut.Incearca in seara asta sa iti mai repeti o data si dupa sa te uiti la un film relaxant.Nu te mai gandi la teza pentru ca iti faci rau singur! Multa bafta maine la teza si sper ca te-am ajutat!happy

| AnonimGirl_9212 a răspuns:

Cum a fost la teza?happy

| AnonimGirl_9212 a răspuns:

Bravooo>:d<

| Monyyyyy a răspuns:

Scuze ca raspund acum dar am o intrebare e grea matematica de a 9 a?

| Maiordidi a răspuns (pentru Monyyyyy):

Daca inveti, si stii cat de cat matematica, nu e greu laughing

| xbetz a răspuns:

Bea o bere...winking