| kkmaka a întrebat:

sunt in clasa a optasivreau sa stiu la ce profil trebuie sa dau la liceu ca sa devin avocata. pot merge la filologie?

3 răspunsuri:
| dorin1990 a răspuns:

Intr-adevar conteaza mai mult facultatea pe care o sa urmezi dupa finalizarea liceului, de regula ar fi bine sa te axezi pe ceva uman gen sociologie fiziologie acolo se pune mai mult accentul pe istorie limba romana pshihologie etc

| Zoella a răspuns:

Păi hai să ne gândim puţin. Dacă vrei să devii avocat, îţi trebuie română, dar pe locul întâi e istoria. Cred că filologia este bună dacă optezi pentru avocatură.

| printesa16 a răspuns:

Da poti merge la filologie (si eu sunt la acest profil) dar sa stii ca nu conteaza ce profil ai poti sa te duci si la sport, desen, muzica... facultatea care o faci conteaz.Filologiea este axata pe romana si limbi straine cum ar fi(engleza, franceza, latina. spaniola) dar unui avicat nu ii trebuie doar asta.Din clasa a 11 nu mai faci matematica, fizica, chimie, biologie, muzica.Eu spun ca este un profil foarte bun.