| CosminCosty28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv.Am intrat cu media 9.85.De la inceputul anului scolar sunt lipsit de motivatie si parca nu mai stiu ce mai vreau de la viata.Mie mi-a picat destul de greu faptul ca am intrat intr-o clasa foarte buna in semnul ca eram sigur in urma muncii depuse pe a8a ca voi intra cu o medie mare dar nu ma asteptam ca si colectivul sa fie atat de bun deoarece in generala si mai ales pe a8a eu ieseam foarte des la tabla, cel putin din semestrul al doilea stateam oproape toata ora la tabla deoarece mi se pareau exercitiile usoare iar ceilalti nu prea stiau sa le faca iar un lucru care demonstreaza ca am fost intr-o clasa slaba este de faptul ca unul singur dintre ei a intrat la un liceu foarte bun restul la licee medii si marea majoritate la licee slab cotate( au fost 3 medii de 10 iar media mea a fost penultima).La inceputul liceului mi se parea foarte ciudat cand cineva iesea la tabla (spre exemplu la o problema de matematica)si eu poate nu o stiam iar pe langa el mai stiau si alti 20 si la fel si la alte materii atunci cand raspunde cineva si eu poate nu stiu imi pica destul de greu. Spre exemplu cand nu inteleg ceva din ce preda profesorul imi este rusine sa intreb deoarece nu vreau sa par prost iar daca altul nu intelege intreaba fara nicio jena.Asa se intampla si la matematica cand poate stiu rezolvarea unei probleme iar imi este frica sa nu gresesc si sa ma fac de ras iar in momentul acela ies la tabla unii care au gandit la fel rezolvarea ca si mine si imi pare rau ca nu am iesit. Plus ca eu sunt prieten cu toata lumea dar dupa ce am luat o nota mai mica intr-un test la fizica(7)vreo patru aveau zambete largi pe fete la auzul notei.Plus ca si colegul meu de banca care ma considera cel mai bun prieten al lui si care face meditatie la greu facea misto spunand ca ar vrea notele mele.Si nu numai el face meditatie la greu ci marea majoritate din clasa la materiile importante cum ar fi :matematica, informatica si fizica, lucru care mi se pare destul de ciudat atata timp cat esti de abia pe a noua.Si de vreo luna parca am si o antipatie fata de invat fapt care se reflecta si in notelele.Imi puteti da va rog niste sfaturi! Vreau sa trec peste acest complex si sa redevin cum eram inainte.

Răspuns Câştigător
| FaraNumePls a răspuns:

Ai nevoie de mai mult curaj. Te-ai obișnuit lângă niste copii mai slabi iar acum ai ajuns printre cei mai buni. Nu mori daca ridici mâna. Și eu mai am problema asta și mă oftic rău când altul cu mai mult tupeu răspunde la fel cum as fi răspuns și eu.