| CosminCosty28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv.Am intrat cu media 9.85.De la inceputul anului scolar sunt lipsit de motivatie si parca nu mai stiu ce mai vreau de la viata.Mie mi-a picat destul de greu faptul ca am intrat intr-o clasa foarte buna in semnul ca eram sigur in urma muncii depuse pe a8a ca voi intra cu o medie mare dar nu ma asteptam ca si colectivul sa fie atat de bun deoarece in generala si mai ales pe a8a eu ieseam foarte des la tabla, cel putin din semestrul al doilea stateam oproape toata ora la tabla deoarece mi se pareau exercitiile usoare iar ceilalti nu prea stiau sa le faca iar un lucru care demonstreaza ca am fost intr-o clasa slaba este de faptul ca unul singur dintre ei a intrat la un liceu foarte bun restul la licee medii si marea majoritate la licee slab cotate( au fost 3 medii de 10 iar media mea a fost penultima).La inceputul liceului mi se parea foarte ciudat cand cineva iesea la tabla (spre exemplu la o problema de matematica)si eu poate nu o stiam iar pe langa el mai stiau si alti 20 si la fel si la alte materii atunci cand raspunde cineva si eu poate nu stiu imi pica destul de greu. Spre exemplu cand nu inteleg ceva din ce preda profesorul imi este rusine sa intreb deoarece nu vreau sa par prost iar daca altul nu intelege intreaba fara nicio jena.Plus ca eu sunt prieten cu toata lumea dar dupa ce am luat o nota mai mica intr-un test la fizica(7)vreo patru aveau zambete largi pe fete la auzul notei.Plus ca si colegul meu de banca care ma considera cel mai bun prieten al lui si care face meditatie la greu facea misto spunand ca ar vrea notele mele.Si nu numai el face meditatie la greu ci marea majoritate din clasa la materiile importante cum ar fi :matematica, informatica si fizica, lucru care mi se pare destul de ciudat atata timp cat esti de abia pe a noua.Si de vreo luna parca am si o antipatie fata de invat fapt care se reflecta si in notelele.Imi puteti da va rog niste sfaturi! Vreau sa trec peste acest complex si sa redevin cum eram inainte.

Răspuns Câştigător
| PaulSergiu a răspuns:

Uite nu trebuie sa iti fie rusine sa il intrebi pe profesor ce nu stii pentru ca de aia este el platit! Iti este rusine de ceilalti colegi ca iei note mici si este normal.Asta arata ca tu ai niste mustrari de constiinta si ca vrei mai mult.Cei care rad de tine si fac meditatii sunt niste nesimtiti, adica dupa ce ca duduie prostia in ei si parintii lor bag banii in fundul lor ca sa ii ridice ei mai si comenteaza dupa ce stiu lucrul asta.Tu trebuie sa ai ambitie si sa le arati cine e fraierul... oricum pentru clasa a 9-a este ciudat sa faci pregatire