| FlorinCosmin28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv si as vrea sa lucrez suplimentar la informatica deoarece imi place foarte mult.Imi puteti sugera culegeri si site-uri in care as putea gasi probleme?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Pbinfo -probleme pe clasepecapitolepe grade dedificultate dela incepatori pana la niv. de concurs
apoi. campion, infoarena, hackerrank ( foare util mai ales cu arhiva de probleme si cu eulerproject), codechef,

| FlorinCosmin28 explică (pentru Ara997):

Ara997,multumesc mult pentru raspuns! Imi poti recomanda si vreo culegere de probleme? Mai stii si alte site-uri?

| Ara997 a răspuns (pentru FlorinCosmin28):

Informatica fundamentele programarii culegere de probleme ( 3volume clasele 9, 0, 11)- dana lica, mircea pasoi (autorii)
pentru inceput e suficient, lucreaza initial de pepbinfo ia la rand gradual.
iti faci cont pe pb, instalezi codeblocs, si-idai baaie.
ininformatica baza sunt siturile nu culegerile. si celmaiimportant elucrul individual. si neaparat sa participi la olimpiada! o sa vezi diferena inre ce faci la clasa si cetrebuie sa lucrezi pentru olimpiada. abia pe urma mai vorbim.
Succes!
p.s. si cand ai sa fi tu mare programator ai sa participi la runde de concurs pe codeforces ( un site rusesc ) da asta peste cativa ani.

| FlorinCosmin28 explică (pentru Ara997):

Multumesc mult pentru ajutor, Ara

| Ara997 a răspuns (pentru FlorinCosmin28):

Bafta!

7 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Era un site "mate-info.com". Acolo găsești de toate!

| FlorinCosmin28 explică (pentru FaraNumePls):

Ham2552,am vazut ca si tu ai 15 ani.Pe ce profil esti?

| FaraNumePls a răspuns (pentru FlorinCosmin28):

Mate-info happy