| Clarissaaz a întrebat:

Deci. am o problema destul de serioasa pentru mine Si sper ca cineva sa ma ajute si sa aiba rabdare sa citeasca sad.
Sunt clasa a 9a. Adica anul acesta am inceput liceul intr-un liceu foarte bun, pot spune cel mai bun din zona. Prima saptamana a fost oribila, nu stiam pe nimeni din liceul ala + ca era foarte departe si eram singura mai tot timpul. Prima saptamana a fost ingrozitoara spuneam ca vreau sa ma mut la un alt liceu. Aproape de casa mea este un liceu destul de " prost" ca sa spun asa si cand ma refer ca e prost chiar este adica a fost ultimul din lista cu licee cu o medie foarte mica.
A trecut timpul aici mi-am facut ca sa zic asa cateva prietene... ma rog sunt cam ciudate si nu genul meu dar e ok. Dar acum problema e ca ma simt inca singura si cand vad alte grupuri de prieteni cum se distreaza si etc imi doresc sa fiu cu prietenele mele vechi. am aflat ca si prietenele mele cele mai bune se vor muta la liceul de langa mine cel care este cam " prost" si ma gandesc : omg o sa fim din nou impreuna si viata de liceu care o sa fie si o sa am note bune si o sa fiu fericita[ pentru ca absolut mereu rad cand sunt cu ele si imi dau mereu o stare de fericire] Dar nu sunt sigura ca vrea sa parasesc acest liceu. adica am note bune la cel mai bun liceu din zona... e o sansa enorma pentru mine sa invat lucruri multe si altele decat s-ar preda la liceul din apropiere, dar aici inca ma simt singura, neajutorata, nu prea am prietene. adica nu ma simt in largul meu. Si acum vine intrebarea pe care mi-o pun de 5 luni in continuu : Sa ma mut la liceul "prost"? Trebuie sa aleg intre o educatie mai buna sau fericire. Nu spun ca la liceul din apropiere nu se invata deloc dar nu se compara ce invat aici cu ce invat acolo. Nu am nici o idee ce ar trebui sa fac. Un mic sfat pls?

Răspuns Câştigător
| szivarvany a răspuns:

Eu sunt dintr un oras mai mic vsi din unele motive m am dus la Timisoara la un liceu cu internat si a fost naspa, nu ieseam la pauza nu puteam sa ma integrez de niciun fel cam primul an dupa care am trait experiente de neuitat si mi-am facut prieteni de o viata asa ca eu cred ca pe primul loc in momentul de fata trebuie sa iti pui studiile si fericirea va veni cu timpul si plus de asta chiar daca nu iti vei gasi prieteni foarte buni la scoala poti face asta dupa scoala

6 răspunsuri:
| Clarissaaz explică:

Da, dar e ceva ce voi nu intelegeti! Sunt singura. Si e oribil sa fii singur mereu mai ales ca pe neveta fac 2 ore, singura. Si voi fi 4 ani singura si trista. Numai cand ma gandesc la liceul ala parca simt numai lucruri naspa simt singuratate. Stiu ca nu imi voi face prieteni noi buni sa ca voi sta singura mereu. e oribil

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa termini liceul si sa iei bacul, atunci ramai unde esti.

| frostxtq a răspuns:

Sfatul meu este sa ramai unde esti, in 4 ani tot o sa iti faci prietene si o sa te acomodezi. Alege intotdeauna educatia ta pentru ca pana la urma la liceu nu stai non stop, ci doar cateva ore. In timpul liber poti sa te intalnesti cu prietenele tale vechi si sa te simti bine cu ele. La scoala invata cat poti si nu te mai gandi ca esti singura.
Eu cand eram la liceu, m-am transferat de la un liceu de baieti unde aveam multi prieteni, la un liceu de fete, eram 25 de fete in clasa si 5 baieti. Iti imaginezi cat de singura ma simteam la inceput? Mai ales ca era o clasa care invata foarte bine. In scurt timp mi-am facut prietene. Am socializat, am gasit lucruri in comun si uite asa au trecut anii.

Te sfatuiesc sa nu te transferi la un liceu mai prost. Altii ar plati sa fie in locul tau si tu vrei sa renunti doar pentru ca te simti singura. Ti-am spus, viata nu se rezuma la liceu, nu petreci tot timpul acolo.

| LSMM a răspuns:

Mai bine te-ai gandi ce alegi dintre a fi fericita, asa cum zici tu, timp de doar 4 ani si apoi eventual sa iei o nota mica la bac si sa nu intri la facultatea pe care o vrei - adica viitorul tau, pe scurt, sa fie mai putin bun decat daca ai ramane la cel mai bun liceu si apoi sa-ti faci ce cariera vrei tu.
Adica...sa fii implinita 4 ani sau o viata intreaga, cam asa.

| LaLooxD a răspuns:

Buna! Trebuie sa mai intri in discutii cu colegii de clasa,sa mai glumesti,ca asa se formeaza prietenii,si ai sa vezi ca incet,incet vei avea din ce in ce mai multi prieteni. Daca e cel mai bun liceu iti poate asigura si un viitor bun, gen sa ajungi la facultatea mult dorita. Vrei sa te muti la un liceu mai prost doar pentru prietenele tale, consider ca nu merita sa iti strici viitorul pentru asta, caci in liceele proaste profesorii nu isi dau interes sa te invete, daca restul clasei e plin de loaze. Sper ca am ajutat.

| suntroman a răspuns:

Da-ca doresti sa ajungi ceva mai bine in viata ramai la ala bun si mergi mai departe ai timp sa te distrezi toata viata