| deepinside777 a întrebat:

a venit vara si eu simt cum ma sting incet incet deoarece am fost 1 an jumatate intr-o relatie si cum s-a sfarsit nu prea sunt deloc bine, mai ales ca a venit vara si nici nu prea am cu cine iesi stau in casa si numa mor incet, cand am si eu nevoie de cineva sa fie langa mine sa ma iubeasca si cu care sa imi petrec timpul s-a intamplat acest lucru si nu prea stiu ce sa fac sa ies din starea de plictiseala si depresie... in afara de citit si calculator si alte lucruri ce le faci prin casa nici nu are rost sa incerc deoarece nu ma pasioneaza, daca aveti vreo-un sfat ca sa ma pot linisti si eu as fi tare recunoscator deoarece ma sting de plictiseala si depresia in care sunt.

Dau funda si fara raspunsuri idioate, Merci.

3 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Ti-ai putea omori timpul cu facebook, messenger, twitter, TPU.
Cauta un joc pe net de care sa te tii gen fifa, gta, need for speed.
Ca sa te refaci si sa iesi din depresie asculta muzica, ajutawinking.
Iesi cu vreun prieten la o bere / o pizza ceva, la un biliard sau ping-pong. Nu poti sta in casa sa astepti o minune si sa te vindeci. Trebuie sa iti ocupi tot timpul. Pentru a nu te mai gandi la ex prietena ta, tot ce poti face este sa iti ocupi in permanenta timpul astfel incat sa nu ai efectiv timp sa te gandesti la ea.
Suna colegii sau prietenii, vorbiti pe mess, mai joaca ceva, vezi niste filme, asculta muzica, dormi putin... Fa orice te pasioneaza - desen, muzica, dans, sport, calculator, tv.
Sper ca am ajutat. Imi pare rau de pierderea suferita.

| purplestar9494 a răspuns:

Pai primul sfat ar fi sa iesi din casa si sa iti gasesti un hobby daca continui asa stand in casa chiar ca o sa intri in depresie si crede ma nu este ceva placut.Problema este ca inca te agati de amintirea a ceva ce a fost si asa nu vei reusi niciodata sa treci mai departe.Prieteni poti sa iti faci oricand si oriunde dar daca stai in casa sa stii ca nu o sa iti vina nimeni la usa si sa iti zica buna vrei sa fim prieteni.Incearca niste activitati de vara nu stiu iesi la fotbal sau la piscina sau inscrie te la o sala.O sa iti faci prieteni foarte repede si incet incet o sa iti revi.Ca sa iesi din starea asta trebuie sa fie decizia ta.Tu sa spui gata nu mai vreau sa fiu asa fiindca oricat de multe ti am spune noi in final o sa faci exact cum simti tu ca e mai bine. Sper sa iti revii in curand si o sa vezi ca peste un timp o sa iti para rau ca ai pierdut timpul asta degeaba facand nimic, viata e scurta si merita traita si mai gandeste te ca ea in momentul asta nu sta in casa trista si deprimata gandindu se la tine cel mai probabil incearca sa treaca peste si sa te uite asa ca fa si tu la fel.

| Vegetariana a răspuns:

Crede-ma, nu esti in depresie, nici nu ai vrea sa fii. Incearca sa nu te mai gandesti, cauta ceva care sa-ti placa mult si leaga-te de chestia aia; daca o sa te simti mai bine, incearca sa iti cauti alta fata. Nu prea e nimeni in masura sa-ti dea sfaturi, cu atat mai putin eu, tu ar trebui sa stii ce sa faci, si ce ti se potriveste tie.
Sper sa iti revii! happy