| KeNNT3D a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru cei din strainatate sau care au venit din strainatate.

Regretati ca ati plecat in strainatate? Adica ati mers, ati stat mult timp departe de familie etc, dar nu ati reusit nimic concret, merita sau? Eu cred ca toti o sa incercam odata si odata dar nu multi o sa reusim, eu intreb asa pentru ca am 18 ani si poate o sa merg sa muncesc dincolo departe de familie si prieteni si poate nu o sa mai revin niciodata in tara, motivul nu este doar pentru bani, ci pentru ca vreau sa experimentez ceva nou sa zic asa.

Voi ce parere aveti? Se merita? Oricum o viata avem deci merita traita.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu am venit si plec iar la sfarsitul lui ianuarie. Si nu regret daca plec. Cel putin financiar.

| Violleta2022 a răspuns:

La 18 ani nu ai nici un fel de experinta ai sansele sunt foarte mici sa gasesti ceva de munca, mai ales bine platita, poate ceva ca necalificat in constructii, sau agricultura.

Daca stai in tara si capeti experinta intr-un domeniu, mai faci si cateva cursuri sau o facultate, sansele cresc sa poti realzia ceva afara.
Ma rog, depinde ce targhetezi tu, Europa sau alte continente. Pentru ca, la 18 ani cand viata nu a avut timp sa te pregateasca cu experinta de munca sau gandire matura, totul ti se pare usor si fara griji, cand de fapt este al naibii de greu si marea majoritate se intorc acasa dupa putina vreme.

| Nemessys a răspuns:

Atat timp cat iti este la fel sau poate chiar mai bine dincolo de granita, eu zic ca da, merita. Eu am fost acum 4 ani in Spania, timp de 3 saptamani si nu am regretat. Chiar mi-a placut foarte foarte mult ce am putut sa vad dupa granita, in comparatie cu ce vad in tara -_-. Daca peste cativa ani o sa am sansa de a pleca in strainatate, la munca, eu sincer nu as rata-o. Pentru ca. o fi Romania tara mea natala, dar asta nu inseamna ca trebuie sa stau mereu in ea, sa mor in ea, sa o iubesc cel mai mult. Pe scurt nu-mi place Romania. Este tara frumoasa, dar nu si oamenii care locuiesc in ea. Iar pe mine acest lucru ma determina sa plec. Nu numai banii. Ca sa-ti raspund la intrebari si sa-ti zic propria mea opinie, in legatura cu ce ai scris tu mai sus, da merita. De ce nu s-ar merita? Ai ocazia sa vizitezi locuri noi, sa incerci lucruri noi, sa ai o viata intr-un fel mai buna, sa cunosti oameni noi si deosebiti ^_^, poti face multe lucruri. Daca ai o sansa, profita de ea. Si stiu stiu. ca peste tot e saracie etc. dar la oameni, crede-ma e mult mai multa bogatie, decat aici. As prefera mereu cei din strainatate (dar nu si cei din Anglia.) -_- Mult noroc! big grin

| FaraNumePls a răspuns:

Salut, dacă stau să mă gândesc nu merita absolut de loc să pleci in străinătate, să stai departe de cei dragi, pentru ce!? Mai bine stai sărat cu cei dragi ție, decât să fi bogat dar fără cei dragi alături. Dar dacă o luăm altfel, plecarea în străinătate te ajuta si pe tine cu bani dar și pe cei de acasă. Atunci când pleci de acasă trebuie să te gândești că ai plecat pentru a face ceva ( o casa in care sa vi cu toată familia etc.)
În concluzie -fiecare are ideile lui si părerile aceluia. happy