| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 ani ma indragostisem de o tipa. Nu conteaza cum sau de ce dar mai luam uneori imprena droguri usoare. La un moment dat ea a facut supradoza, *nu mentionez numele pastilelor* si a fost gasita moarta. Eu inca de atunci am ramas indragostit de ea, adica rau si deprimat ca dracu, nu pot trece peste, din moment ce eram minor cand m-au vazut in starea aia m-au trimis ai mei la psiholog, ala o zis ca am depresie severa si mi-a prescris niste pastile. Ideea e ca, desi a fost mai ok, tot nu trece, mai am de suportat o groaza de alte probleme poate mai grave, dar pe asta o simt cel mai tare. Cum pot sa trec peste inainte sa ajung cu capul, fara alti psihologi, fara mistocareala si fara alte intrebari in lovul unui raspuns va rog

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te-as trimite deloc la psihologi ci la un psihiatru bun, pentru ca consumul de droguri, starile de depresie, gandurile de sinucidere si de omor catre altii, te situeaza in categoria oamenilor periculosi, atata pentru tine cat si pentru cei din jur.
Ma refer si la intreabarea ta anterioara, unde ceri modalitati sa poti omori pe cineva.
Este evident ca tu ai mare nevoie de un psihiatru si asta cat se poate de urgent!

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am citit si eu cealalta intrebare a lui. Are nevoie clar de un psihiatru. Ma mir cum de nu spune nimic de Politie, in legatura cu moartea suspecta a tipei de care scrie aici.

| ywar a răspuns:

Ca luati impreuna droguri usoare, asta e grav. Ca ea a murit de o supradoza, asta ar trebui sa-ti dea de gandit! Si serios de GANDIT!
Cred ca in starea in care esti ar trebui sa apelezi la un specialist. Specialistul te poate indruma sa mergi spre cineva care e specializat in a trata dependenta de substante interzise. Viata e frumoasa. Gaseste-ti alta preocupare, incearca sa faci sport.

| Teo29 a răspuns:

Fa sport, cauta psihologi mai competenti care sa te ajute, ai nevoie de opinia lor din exterior, ai rabdare si ofera-ti timp ca sa te vindeci.

Nu mai consuma asa substante sau altele care creaza dependenta, care sa iti arate aparent ca te ``scapa `` de problema pentru cateva clipe dar care iti adancesc problemele si mai tare.

Cauta-ti menirea si scopul in viata, fa ceva bun si folositor. Recomand si voluntariatul, este un lucru extraordinar care te va face sa te simti bine!

| Amalia2001g a răspuns:

Si eu am pierdut pe cineva drag poate te ajuta ce iti scriu aici.
Incepi lent sa-ti regasesti echilibrul si chiar ai puterea sa evoci ceea ce ti s-a intamplat. Viata revine incet-incet la normal.
Acepta reculul. Ceea ce traiesti este deosebit de dramatic si e normal, omenesc, sa evoci mereu evenimentul. Trebuie insa ca, treptat, sa te detasezi si sa revii la viata normala.
 Exprima-ti emotiile. Nu refula simtamintele! Plansul, de exemplu, este un mijloc sigur de a diminua durerea.
Nu suferi in tacere. Discuta cu persoane de incredere despre experienta traita.
Comunica, destainuieste-te! A vorbi despre ceea ce simti sau a evoca amintirea celui disparut permite o mai buna adaptare la situatie. Indrazneste sa-ti exprimi furia sau disperarea si fata de ceilalti.Nu-ti imagina ca altii vorbesc de rau despre tine. Gandeste-te ca toti au fost si sunt alaturi de tine.
Nu forta prea tare situatia. Timpul vindeca. Totul trebuie, insa, sa-si urmeze cursul in timp, atat cat ii este necesar.
Ai mai multa grija de propria persoana. Stresul, in astfel de situatii, iti consuma multa energie. Mai mult decat oricand, nu neglija sa mananci si sa incerci sa dormi cat mai bine. Fa efort sa iesi treptat din izolarea sufleteasca, cauta-ti prietenii.
Reorganizeaza-ti viata. In functie de ceea ce s-a schimbat, invata sa traiesti in noile conditii, asuma-ti noi responsabilitati in munca si in viata obisnuita.
 Ramai activa. Lasa-i pe ceilalti sa te ajute, dar nu prea mult, deoarece risti sa nu mai poti face fata problemelor curente si sa devii prea dependenta de altii.
Infrunta realitatea. Nu te eschiva de la a retrai amintirile, dar nu le asocia prezentului, reproiecteaza-le la timpul trecut al evenimentului. Ingrijeste-ti sanatatea, deoarece prin consecintele emotionale, traumatismul suferit are tendinta sa se somatizeze in ulcere, afectiuni ale inimii, cefalee sau dureri musculare.
Revino rapid la ce iti place sa faci Activitatile specifice te vor distrage de la gandurile referitoare la situatia traita. Cere ajutor, pentru tine sau pentru cineva cunoscut. Acepta ingrijirile si atentia care ti se acorda, deoarece respectivilor le pasa de tine Infrunta realitatea cu mult curaj. Poate ca asa a fost sa fie!

Fii mai atenta cand conduci autovehicule si cand manevrezi obiecte periculoase, deoarece, dupa un astfel de traumatism, accidentele sunt mai frecvente.

Desi nu vei putea uita niciodata ceea ce s-a intamplat, daca vei depasi aceste momente... te vei simti mai puternic