| Mariokasan a întrebat:

Ajutor!
Am o mare problema cu cea mai buna prietena a mea...
Eu cu ea mă intelegeam foarte bine.
Cand era impreuna cu un baiat si se certa cu el, apela la mine pentru a o ajuta sa treaca peste.
Ei bine intr-o zi s-a despartit de acest baiat dupa care au devenit prieteni buni dar se placeau unul pe altul iar băiatul ăsta fiind invidios pe mine ca vorbesc mereu cu ea si stau numai cu ea afara, a ales varianta sa o mintă pe ea ca cica eu o barfesc pe la spate si că ma laud prin sat ca ea mă place si vrea sa fim iubiti insă chestia asta este foarte neadevarată...
Am incercat să vorbesc cu ea, sa o fac sa inteleaga ca nu e real tot ce a auzit despre mine.
Am chiulit de la fizica ca sa ajung la ea acasa sa o prind fix cand venea de la scoala si sa putem vorbi, am cumpărat si o ciocolata mare pentru ea si totul a fost indeajuns...
Sunt din ce in ce mai trist că ea nu mai tine la mine si tine la acel dobitoc!
Eu tin tare mult la ea si imi vine sa plang cand ma gandesc ca m-a lasat asa balta.
Dati-mi niste sfaturi va rog!
Cum o pot face sa imi acorde o sansa?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Ea a ales să-l creadă pe el în loc să te creadă pe tine, e o dovadă că în realitate nu erați chiar așa de buni prieteni. (Asta dacă tu într-adevăr n-ai bârfit-o niciodată).
Probabil ei îi plăcea să aibă un prieten de vreme rea când era singură, cineva cu care să-și piardă timpul din când în când, în pauza dintre doi iubiți, însă probabil nu te-a văzut niciodată ca pe un BFF.
N-ai zis nimic despre prieteniile ei cu alte fete, mi se pare ciudat, nu are prietene, tu erai singurul ei prieten?
Dacă nu ai sentimente mai presus de prietenie, mi se pare aiurea insistența cu care încerci să-i reintri în grații, vine o vreme când băieții și fetele nu mai sunt prieteni, fiindcă gândesc diferit și vor lucruri diferite unii de la ceilalți. Sunt foarte rare cazurile de prietenii din astea fără beneficii.
Oricum, dacă tipul cu care e acum o va trata rău, se va întoarce la tine să-ți plângă pe umăr, n-ai grijă, trebuie doar să aștepți.

Răspuns Apreciat de Editori
| weloveit a răspuns:

Buna. Asa am pățit si eu cand eram mai mica cu cea mai buna prietena. Doar ca putin mai altfel, iubitul ei era gelos pe mine ca stăteam afara tot timpul, ca vorbeam incontinuu, ca dormeam una la alta. Asa ca a început sa-i cumpere cadouri scumpe, sa o plimbe. Etc si pe mine m-a lasat balta. Sfatul meu este sa fii tare o perioada, o sa vezi ca peste ceva timp o sa se intoarca la tine si o sa-ti dea dreptate. Acum o sa incerci pana o sa te saturi.Cel mai bine este sa o pui fata-n fata cu fostul sau actualul ei prieten si sa vorbiti deschis. El nu o sa poata sa o minta pe fata. Si daca o va face ea daca-l cunoaste va realiza ca minte. Iar tu ii poti arata ca n-ai vorbit cu el niciodata. Nici pe Facebook. Nici prin mesaje. Părerea mea este ca asta este cea mai buna solutie. Sa va puneti toti 3 fata-n fata. Iar daca nu se rezolva. Va trebui sa intelegi ca n-a fost sa fie. Daca ea nu te crede pe tine, cea mai buna prietena de ce crezi ca ea iti merita prietenia? O sa vezi ca o sa-mi dai dreptate si peste ceva timp o sa se intoarca la tine cand va realiza ca a gresit. Atunci tu vei fi suficient de matura pentru a lua o decizie cu privire la prietenia voastra. Iti doresc mult succes si sper da auzim numai de bine! Fii puternica!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ai încercat să vorbești cu ea și nu a vrut să te asculte.
Eu aș zice să o lași în pace, e treaba ei dacă vrea să îți piardă prietenia. Nu te milogi să te asculte, ai un pic de orgoliu.

| ibaal a răspuns:

Uneori prieteniile se mai termina si asa...adica urat. Se prea poate ca in relatia voastra de prietenie sa fi fost tu mai implicat decat ea. Este evident ca din moment ce nu-si doreste nici macar sa te asculte si sa-i explici de unde a plecat neintelegerea, nu ii prea pasa. Cred ca daca iti doresti atat de mult, i-ai mai putea cere inca o data sa iti asculte si tie partea ta de adevar, daca nu-si doreste...las-o!
Nu poti sa tragi de ea, poate nu-si mai doreste prietenia cu tine!
Nu ai cum sa o fortezi si trebuie sa o lasi sa vada de una singura ce si cum