| anonim_4396 a întrebat:

Bună mă numesc Iustin şi sunt o fire foarte vulcanică mă enervez foarte repede dacă nu îmi convine ceva sau dacă mă cert cu cineva chiar dacă stiu ca persoana respectiva are dreptate neg orice ar zice.
Un exemplu este că acum câteva luni m-am certat cu un grup de prieteni pentru că mă bârfeau dar cel mai tare m-a durut pentru ca unul pe care îl consideram ca pe fratele meu am mâncat amândoi din aceeasi farfurie cand avea probleme acasa si se certa cu tatal lui vitreg care o data a dat in el si a plecat de acasa de frica lui venea la mine îi țineam apărarea în fața cui se lua de el chiar el mă bârfea pe la spate si alt baiat cu care mă înțelegeam foarte bine a venit cu niste prieteni de ai lui si s-au îmbătat la mine în scară si au facut panaramă şi au auzit vecinii si au dat vina pe mine, eu neavând nici o vină pentru ca eram în casă si nu am stiut ca erau ei şi m-am certat cu el spunându-i că de ce nu şi-a asumat vina pentru ce a facut dar el venea cu pretexte ca el nu a facut nimic si nu stiu ce.
În fine vreau sa nu mă mai complic sa îi evit dar pur si simplu am auzit ca mă bârfesc ca unul dintre ei a zis ca daca îmi da un cap în gură mă doboara niste vorbe pe care nu ar avea tupeu sa mi le spună față în față vorbesc pe la spate ca ei sunt mari batausi ca nu stiu ce si de fapt nu e asa si vreau sa nu ma mai enervez daca ma bârfesc să nu mă mai intereseze să fiu indiferent.

Răspuns Câştigător
| Henrypericolpublic a răspuns:

Pai gândește-te ca ei pot sa spună orice dar viața ta nu depinde de ăsta. De exemplu tu mănânci bei, te plimbi iar faptul ca el Îți spune ceva sau altceva nu te oprește din a manca a bea etc.Pur și simplu dacă ești supărat pe ei spune-le ca nu mai ești din gașca lor ca nu mai vorbești cu ei și când te enervezi respira sau numără pana la 10 sau gandeste"ba poate mă supăr degeaba mai bine mă duc sa fac (ceva ce îți place ) decât sa pierd timpul sa te enervezi".Dar în cazul în care se ajunge la bătaie atunci e de rău. Cere ajutorul altor amici sau parinti/rude/politie etc. Poate puteți sa și va împăcați dar asta deprinde de tine și în mare măsură și de ei. Oricum ai o viață înainte traieste-o cu bucurie indiferent de ce spune ăla și ăla. Sper ca te-am ajutat măcar în mica măsură și scuze semnele de punctuație ca nu-s puse bine sau corect dar am scris pe graba. Bună ziua sa trăiești liniștit.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iulian draga, cand vei fii ocolit de lume si marginalizat sau evitat, vei intelege ca temperamentul tau este cauza.
Te sfatuiesc totusi, daca ai cat de cat creier in capusorul ala, foloseste-l inainte sa iti scoti coltii si nervii pe gura, ca vei pierde tot ce-i mai bun in viata.
Oamenii tolereaza odata asa ceva, dar a doua oara te evita, asta in situatia in care nu se gaseste un altul la fel de vulcanic, care iti sparge fata in 2 secunde, cum ai scos rautatea pe gura.
Temperamentul asta denota, lipsa totala de educatie si inteligenta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Tu nu prea înțelegi asa ce am scris eu acolo sus
Dar în fine

| Andreeush a răspuns:

Daca tu te comporti asa, cum vrei sa te priveasca cei din jurul tau?
E gresit cand zici ca nu recunosti cand cealalta persoana are dreptate.
Fiecare trebuie sa isi asume consecintele faptelor sale.
Nu e de mirare ca vorbeste lumea pe la spatele tau.
Daca vrei sa fii vazut cu alti ochi schimbati comportamentul altfel vei ajunge sa nu ai prieteni.