| Daniel235 a întrebat:

Am 14 ani si stau cam mult la pc si imi este foarte cald si ma cam doare capul tot timpul si nu ma simt asa in apele mele, ma simt ciudat. Ma puteti ajuta? Ce pot face? Parca uneori numai sunt eu si sunt zapacit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul si-n primul rand: iesi din aria pc-ului si a tv-ului-crede-ma iti poate salva viata happy
Ai doar 14 ani,ai multe de trait si experimentat,esti aproape adolescent, NU ai nevoie de un 'ecran' care sa te tina ocupat si distrat!
'Ecranul' pc-ului sau tv-ului iti rapeste din timp, timp pretios care ar putea fi altfel petrecut:familie, prieteni, colegi... 1001 modalitati la dispozitie...,in plus acesta te indobitoceste,manipuleaza,seaca de energie,iti scade treptat cheful de viata si activitati in general,iti scade performantele scolare,iti strica vederea(dioptriile ),iti accentueaza starea de anxietate,introvertire,depresie...

In plus e VARA,afara e foarte cald probabil si de aceea in combinatie cu statul la pc te simpti super molesit.

Iesi de urgenta din aria pc-ului si tv-ului,stai mai mult la umbra decat la soare, consuma multe fructe si legume, iesi in aer liber, mananca sanatos si echilibrat, bea 2 litri de apa pe zi, verifica (analize) daca nu-ti lipseste din organism vitaminele si mineralele esentiale.