| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, sunt clasa a 9-a si de vreo 2 ani ma simt rau, adica simt ca sunt singur pentru ca nu am prieteni cu care sa ies si simt ca nu ma pricep la nici un lucru, nu am o pasiune pentru ceva. Cand eram mic s-au facut la scoala dansuri si am fost si eu la o ora, dupa i-am spus mamei ca nu imi place si nu ma mai duc, de atunci cand ii spun mamei/tatei ca as vrea sa fac si eu, ca prietenii mei, un sport (baschet, bmx, inot, doi prieteni fac aikido) sau sa invat sa cant la un instrument(imi place chitara, as vrea sa invat sa cant la ea) imi spun ca o sa ma plictisesc repede deoarece m-am lasat atunci si ca nu merita sa incerc. Problema nu e doar asta, dar simt ca nu am chef de nimic, simt ca nu am ce face si stau ca prostu' la PC si ma uit la poze "haioase". Nici de scoala nu prea am chef, sunt la stiintele naturii si fac tema la fizica, chimie si de matematica numai am chef(astea din vacanta). Simt ca viata mea nu are nici un sens, nimeni nu ma suna decat cand au nevoie de ceva si mai e si problema ca sunt departe de parintii mei(distanta de vreo 20 km), deoarece locuiesc la bunici ca sa nu fac naveta pana la liceu si stau cu matusa mea in camera si sta pana la ora 2-3 dimineata pe facebook si nu pot sa dorm, ma duc la scoala obosit ...simt ca numai pot. As pleca undeva ziua doar ca sa ies din casa dar am o problema cu oamenii si cand ies singur mi se pare ca toti se uita ciudat la mine si nu stiu ce as putea face singur afara. Sunt suparat ca mi s-a stricat telefonul si parintii mi-au spus ca nu imi mai iau altul pentru ca il voi strica si pe ala. Prietena nu am, parca toate fetele ma resping, simt ca nu sunt la moda, ca nu sunt ca ceilalti baieti. Sunt curios daca simt asta toti adolescentii sau sunt eu mai ciudat si nu ma integrez in societate. Zilele mele trec facand teme pentru scoala si in timpul liber ascult muzica, in pat, singur sad.

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Offf,fiecare om se pricepe la ceva, fiecare om e bun la ceva.Trebuie doar sa gasesti acel lucrur/lucruri. Nu dispera atata timp cat esti sanatos, si ai ce pune pe masa esti ok, Hai sa ne gandim putin la acei copii care nu au ce manca, si nu au un adapost asupra capului.Ei oare isi pun probleme ca ale tale? sau ale mele? Sa fim multumiti ca avem unele lucruri dupa care alti ar tanji.Sincer si imi puneam intrebarea des ' la ce sunt bun' inca caut acel raspuns, dar in fiecare zi este o noua sansa sa imi demonstrez ca stiu sa fac lucru 'x' sau 'z'

| Çõяÿηą a răspuns:

Treci doar printr-o perioada,adolescenta este doar o etapa mai ciudata,plina de schimbari,dar este si cea mai frumoasa,sfatul meu este sa-ti gasesti si sa-ti faci macar un prieten cu care sa te intelegi si sa ai incredere in el,ca sa ai cu cine sa-ti petreci timpul dar sa te simti si bine,cu dragostea nu-ti face probleme,cand este scris sa-ti faci o iubita, o sa-ti faci,(mai devreme sau mai tarziu) si daca intr-adevar iti place sa canti la chitara si ai de gand sa te tii de ea, si sa le demonstrezi si parintilor tai ca a meritat sa incerci, si ca nu au avut dreptate, eu zic sa te apuci.

| antoniaantoantonia a răspuns:

Stii,toti avem cate un talent sau o pasiune. Nici eu nu am decoperit-o pe a mea, inca dar mai am timp. Eu locuiesc la sat dar fac naveta la oras ca sa merg la scoala (clasa a 7-a). Nici eu nu pot sa ies cu prieteni deoarece aici in sat nu am.Fac si eu teme toata ziua si stau la PC.Trebuie sa iti faci un cel mai bun preieten.Pe mine ma ajuta mult prietena mea cand ma simt singura. Daca asta nu merge, incearaca sa faci ceva :de exemplu sa incerci sa desenezi sau ceva de genul ca sa iti descoperi pasiunea.Animalele ajuta mult! Daca nu ai unul convinge-o pe matusa ta sa te lase sa iti iei unul.Eu am doi caini si un hamster. Daca matusii tale nu ii place sa curete dupa un caine ia-ti un hamster nu miroase deloc. Trebuie sa incerci sa socializezi mai mult.Si pe mine in clasa a 5-a nu aveam prieteni decat pe cea mai buna prietene din clasa 1. Restul se purtau urat.Am incercat sa le arat ca nu sunt asa cum cred ei :spuneam glume ii ajutam la nevoie, le mai dadeam din dulciuri, le mai imprumutam lucruri si a mers.Au inceput sa ma vada altfel. Apropo moda este asa cum te simti tu bine nu cum vor altii dar trebuie sa ai unpic de grija si sa mai observi ce poarta altii.Stii cum e vorba aceea big grinumnezeu da doar celui care poate sa duca! Tu poti sa le duci pe toate. Fii puternic pana la capat si vei vedea ca intr-o zi te vei ridica deasupra tuturor.Iti vei gasi si perechea dar trebuie sa fii rabdator.

| darklove354 a răspuns:

De ce TREBUIE sa fii la moda? De ce vrei sa fii ca ceilalti baieti? Mi se pare cel mai tampit lucru de pe Pamant:sa te compari.Inceteaza sa te mai compari...asta te distruge si nu-ti aduce nimic.Trebuie sa schimbi ceva in viata..probabil te-ai saturat ca zilele tale sa fie la fel.Si eu ma simt asa, dar incerc sa fac cevahappyLa scoala mi-am scris pe o foaie"Zambeste" si aproape in fiecare zi stau in fata geamului si arat mesajul tuturor necunoscutilor.Era amuzant sa le vad fatahappy
Cred ca iti trebuie un prieten sau cineva care sa te ajute. daca vrei iti dau id meu de mess.
In fine, sper sa scapi de "comparatie" si sa simti ca traiesti.