| Anonimaaaa4444 a întrebat:

Hei, am o problema. Sunt clasa a 6 a si invat cel mai bine de la mine din clasa. Locuiesc si invat la tara. Parintii mei vor sa ma transfere la o scoala cu un nivel de invatamant superior. Adica la oras, unde se invata mult mai bine. Eu nu stiu ce sa fac. Adica sa merg la o noua scoala ar insemna sa fac naveta sau sa stau la internat. Eu as merge dar am cea mai buna prietena in clasa cu mine si vreau sa o las. Chiar daca noi vom da la acelasi liceu. Am avut problema si cu directorul de la scoala actuala. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi nu suntem in masura sa decidem pentru tine, insa tu poti. Trebuie sa te gandesti ca posibila schimbare a scolii s-ar realiza pentru educatia ta. Uneori conteaza mai mult scoala decat prieteniile, iar daca te-ai muta ai putea vorbi cu prietena ta pe internet. Nu inteleg ce legatura are directorul tau cu ce s-a intamplat. In concluzie, trebuie tu sa te decizi tu si cu parintii tai ce sa faci.

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Eu zic sa te transferi, pentru ca o sa evoluezi tu ca persoana. Prietenii din scoala in cazuri extrem de rare raman pe viata, crezi ca ar merita sacrificiul? Si oricum o sa iti faci prieteni si unde te transferi, iar daca actualii iti simt lipsa si la randul tau ai acelasi sentiment, va puteti vedea, puteti vorbi oricand

| Maopiscopulesculeandra a răspuns (pentru anamariarot):

Eu iti propun sa te transferi.Este mai bine pentru viitorul tau, dar acum depinde doar de tine

| Maopiscopulesculeandra a răspuns:

Pentru ceva de genul asta trebuie sa risti putin.Ai de ales intre 2 lucruri:
1)Prietenii de la scoala actuala;
2)Sa ai cunostinte mai bune(o sa iti faci si acolo prieteni).
Aici depinde de ce vrei tu.Nu ai de ce sa ii intrebi pe altii despre aceste lucruri.

| Anonimaaaa4444 explică (pentru Maopiscopulesculeandra):

Practic as vrea acolo de fita, dar o sa imi lipseasca caterinca de aici...