| Maxim96 a întrebat:

Salut TPU!
Am 16 ani si sunt baiat! In ultema vreme nu stiu de ce sunt rece cu toata lumea ce ma inconjoara, chiar si cu prietenii, rar de cand glumesc sau rad cu ei.Ma enerveaza toata lumea, de parca toti ar vrea neva de la mine.Nu suport pe nimeni! Vreau mereu sa fiu singur, sa nu vorbesc cu nimeni. Putinii prieteni pe care ii am s-au cam distantat, probabil ca sunt cam rece cu ei.Inainte aveam prietena, dar acum nu vreau nimic, chiar daca ma mai agata unele fete.Nustiu ce s-a intamplat cu mine in ultema vreme cu mine,inainte eram altfel,aveam o multime de scopuri,iubeam lumea.Dar acum nu mai stiu ce vreau de la viata, nu am nici un scop, nu mai vad frumosul din viata.Invat bine,sunt si olimpic la matematica si fizica pe tara si mult timp petrec pregatindu-ma pentru olimpiade si concursuri,inainte imi mai placea, iar acum imi displace si asta, nu mai am nici un interes pentru invatat.Mereu sunt foarte confuz si nu mai am nici un interes,nu m-am gandit la sinucidere sau ceva de genul, dar as vrea sa imi schimb putin viata, mai ales ca ma tem tare sa nu-mi pierd prietenii ca si asa sunt putin distantati de mine.Traiesc zi de zi cu infiferenta si nu-mi gasesc rostul in viata.

Ceva sfaturi? Cel mai bun primeste funda!
PS:Ma scuzati daca am greseli gramaticale.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ocupate de studiile tale, lumea nu iti ofera un pat sa o masa de mancare sa poti trai, tu si Dumnezeu stie ce va fi de tine in viata

| Peaches a răspuns:

Schimba decorul, iesi in natura. Odata cu venirea primaverii iti va fi mult mai bine. Cresti, asta e...

| Dan10079 a răspuns:

Salut! Da, probabil ca de la un timp te-ai mai rupt de lume, de lucrurile pe care trebuie sa le faci in fiecare zi cum ar fi scoala, invatatul, pentru ca omul ajunge la un nivel si se intreaba oare are sens ce am facut eu pana acum? oare prietenii pe care ii am chiar imi sunt prieteni? tu trebuie sa descoperi raspunsul acestor intrebari. Incearca sa te redescoperi, sa-ti regasesti vocatia, rolul tau in viata, poate ca din cauza dorintei tale de a fi singur, unii prieteni te vor parasi, altii iti vor fi prieteni in continuare, acum este ca un fel de incercare pentru ei si tu vei afla ce prieteni au fost cu adevarat prieteni si nu te-au mintit in legatura cu prietenia lor fata de tine si ce prieteni te-au folosit.
Adolescenta este o etapa grea din viata pe care toata lumea a experimentat-o, unii au trecut peste ea bine altii nu pentru ca nu si-au pus nadejdea in Dumnezeu si s-au lasat prada viclenilor diavoli, este trist cand auzim de tineri care s-au sinucis sau alte lucruri asemanatoare.
Deci dupa cum spuneam incearca sa te redescoperi, gandeste ce ai putea face tu in aceasta viata, care este adevaratul tau scop si roaga-te la Dumnezeu pentru a lua deciziile corecte. Poate vei avea si incercari de a-L pasari pe Dumnezeu, de a deveni ateu, dar daca vei avea credinta puternica si Il vei asculta vei trece peste acele ganduri si incercari.
Prieteni vor veni dar sa fii atent la ce prieteni vei avea, in ce fel de anturaj vei trai si nu uita, daca ai vreun prieten mai apropiat sau la care tii tu mai mult, ii poti spune ce simti ce ai in minte, poate te-ar ajuta, te-ar sfatui ce sa faci, pentru ca de asta exista prieteni sa ne sfatuim cu ei, sa le cerem parerea in legatura cu diferite lucruri.
Cam atata am avut sa-ti spun. Doamne ajuta!

| MDenisee a răspuns:

Pfoa frate imi aduci aminte de mine la inceput, si eu sunt asa deaft eu chiar sunt rece ca gheata, Probabil acum te maturizezi, incepi usor usor sa te schimbi, astaeste adolescenta la toti ni se intampla mai devreme sau mai tarziu, e ceva normal sa deii distant sau nervos, nu trebuie sa te sperii, toti ne schimbam, acum e perioada aceea grea cand aflii cum esti tu cu adevarat, nu ai ce facem trebuie sa accepti cum esti si ce ai sa devii, lumea nu o iubeste nimeni, pentru ca e rea, cred ca ai inceput sa realizezi cu e viata, sincer toti realizam la un momentdat ca nu ne comvin multe lucrui si multe altele sunt care ne supara dar trebuie sa ai rabdare cu tine, si in legatura cu prieteni cei care or sa ramana cu tine inseamna ca au fost aia adevarati si daca nu raman inseamna ca au fost doar la bine si nu au existat la rau... prieteni ii poti face oricand iar iubita ai timp si pentru una, tu cunoaste-te mai bine si da-ti timp, bafta :*