| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor TPU! Sunt un simplu baiat de la tara si am 16 ani.I-mi iubesc familia, putinii prieteni pe care i-i am, in schimb ma urasc pe mine.Ma urasc asa de tare ca nu am urat nimic mai mult in aceasta viata. Iubesc oamenii,i-mi place sa-i vad gericiti si impliniti,insa i-mi urasc viata mea,sunt rece si dur cu mine, ma uit in oglinda si-mi vine sa o sparg, nu supot sa ma vad in ea.Cred ca sunt doar o pacoste si un mic gunoi pe lumea asta. Voiam sa spun ca sunt gay, dar totodata urasc acest cuvant la fel ca pe mine.Nu o sa ma pot accepta,nu am avut parte de dragoste,am doar cativa prieteni,dar cam distanti fata de mine si nu prea am cui sa-mi deschid inima,la fel cu parintii nu prea ma pot intelege.
Sunt ferit de lume, nu vreau sa vad pe nimeni, vreau sa stau tot timpul singr in tacere.Cred ca toata aceasta este doar un vis si continui sa cred xa intr-o buna dimineata cand moi trezi totul se va schimba si va fi altfel, insa ma dezamagesc.I-mi pare ca sunt actor pe scena vietii si ca toata asta este doar un teatru.Am pierdut sensul vietii si cred ca nu mai are rost sa traiesc si adesea am ganduri de a termina cu viata mea, caci o urasc.Tot ce vreau e sa-mi dati doar niste sfaturi de incurajare caci nu prea am cui ma destainui.Ce ar trebui sa fac? Cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

O sa iti scriu un fragment care mi-a deschis ochii, m-a facut sa il inteleg, m-a facut sa aflu cheia raspunsurilor, dar va parea ca e inutil daca nu il intelegi pe deplin, suna cam asa:

-Cine le multumeste celor dragi pentru viata pe care o traim?
Cine trimite raul sa ne doboare?
Cine ne invata ce e real si cum sa radem de minciuni?
Cine hotaraste de ce traim si ce sa aparam cu viata?
Cine ne arunca-n lanturi si cine are cheia libertatii noastre?
-Tu.
-Ai toate armele necesare... acum LUPTA!

Intelegi? Nu iti place viata ta schimb-o!
Cine iti poate rezolva problemele?
-Tu, nu altcineva!
Cine iti poate schimba viata?
-Tu, nu atcineva!
Nu astepta ajutor, in viata trebuie sa lupti singur, drumul catre fericire e lung dar cand vei ajunge la ea toate suferintele prin care ai trecut nu vor fi in zadar, toate eforturile facute vor fi rasplatite.
Daca astepti ca cineva sa faca schimbari in viata ta astepti degeaba, nu astepta timpul potrivit, niciodata nu va fi timpul potrivit, tu esti cheia!

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Incerca sa fi indiferent, optimist, nu mai pune la suflet tot ce zice lumea. Nimeni nu e perfect, fi fericit deoarece esti sanatos! Gandeste-te la copii cu probleme, cu cancer, cu diferite boli... Ei ce fac?

| En3Rgi a răspuns:

Hei usor...de ce sa te urasti pe tine? Ca esti gay? Nu este nici o problema, asta e fiecare cu ale lui dar asta nu inseamna ca viata e terminata.Nu te mai gandi asa, vezi-ti de viata ca e frumoasa nu degeaba ti-a dat-o Dumnezeu nu? Pana la urma o sa iti gasesti fericirea iti zic eu sigur.Cu prietenii pe care ii ai iesi des pe afara distreaza-te ca viata nu e o risipa.Simtete bine.Iti urez multa bafta si iti zic sa nu mai fi trist...ca pana la urma vine si fericirea.

| Xenia16 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te apreciezi mai mult, asa am facut si eu si am realizat ca am gresit. Dumnezeu ti-a dat o singura viata nu ti-o irosi, incearca sa faci lucruri care iti aduc fericire

| Liiia7 a răspuns:

Asa e viata si trebuie sa o urasti pe ea nu pe tine! Fii tare!

| 4cidr41n a răspuns:

Gay[x]
isi uraste viata[x]
ii e teama ca familia nu il va intelege[x]
nu poate fi deschis / el insusi cu prieteni[x]

Vrei sa fi fericit? Nimeni nu te impiedica. Suna dur si insensibil dar asta am descoperit. Stresul pe care il simti zi de zi, ca nu ai absolut nimanui cui sa te increzi trebuie sa fie eliberat intr-un fel, sport, invatare, etc. Cauta un forum pentru LGBT. Daca sti engleza te va ajuta enorm sa gasesti oameni care iti pot oferi sprijin. Cu toata ura asta pentru tine fa ceva productiv, foloseste-te de ea pentru a te motiva pe tine. Tu duci lipsa de ceva, suport, sprijin, intelegere. Cauta-le. Vrei prieteni care sa te asculte? Cauta. Parintii nu te-ar putea intelege? Cand vei fi pe cont propriu vei putea sa te deschizi in fata lor, daca nu te accepta ai unde sa mananci, un acoperis deasupra capului si cel mai bine o slujba buna.

Un scop ajuta asa ca gandeste la ce esti bun. Si daca nu esti bun la ceva, cauta.
Cel mai important este sa ai un scop in viata si sa lupti pe el, implicit vei lupta pentru tine.

Am citit de situatia din Moldova, si scandalul cu legile antidiscriminare, cu biserica care ii va excomunica pe politicieni, asa e si aici... din pacate. Minti inguste, nimic mai mult.