| BosonHiggs a întrebat:

TPU! Am o nelămurire, am o pensie de urmaș din partea tatălui decedat, eu sunt pensionar grad 2 psihic și luam pensia cu buletinul lui mama de la poștă. Mama a decedat și eu am trecut pensia pe card, dar pe fluturașul de pensie este trecut 640 lei și pe hartia pe care am primit-o acasă de la casa de pensii că mi-a aprobat pensia pe card scrie 535 lei. Întrebarea mea este cum pană acum de la poștă luam 640 lei și după ce mi-a transferat-o pe card iau 535 lei aceeași pensie? Ce trebuie să fac? Mulţumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti care este cauza, n-ar fi trebuit sa primesti o pensie mai mica in aceasta luna ci una mai mare, avand in vedere ca din aceasta luna punctul de pensie este mai mare, respectiv 1.265 lei fata de 1.100 lei.
Este bine sa te interesezi la Casa de Pensii de care apartii, este singura institutie in masura sa-ti dea un raspuns sigur si corect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Undeva este o greșeală, căci nu existau motive să scadă atât de mult. Așa că trebuie să mergi la Casa de pensii, dar nu numai să întrebi verbal acolo că să înregistrezi o cerere de clarificare a situației, căci doar astfel dacă este o greșeală îi obligi să o repare. Din răspunsul oficial o să vezi motivul legal, ca să poți lupta în continuare pentru dreptul tău.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la casa de pensii cu talonul si buletinul si roaga i pe ei sa i ti spună, ei stiu legile.

| Wr3nch a răspuns:

Poate au schimbat cuantumul pensiei. Au dat la inceputul lui septembrie ceva legi noi legate de pensii.