| Andrei1811 a întrebat:

am 17 ani si sunt intr-o stare de depresie cauzata de mine. Mereu zic ca pe mine nu o sa ma iubeasca nimeni, nimeni nu o sa se uite la mine, toate astea dupa ce m-am indragostit de o fata si ea s-a combinat cu altu, a fost greseala mea ca nu i-am zis ce simt pentru ea deoarece eram sigur ca ma va refuza, sunt o persoana pesimista! Abia acum am ajuns sa cred ca mai bine ii ziceam si ma refuza, ca mai tare sufar acum! Cum pot sa scap de neincrederea in mine, nu am incredere numa in legatura cu fetele ca in rest am incredere deplina in mine. Cum pot sa fac sa trec peste neincredere si peste chestiile urate care le zic despre mine, gen sunt prost,dobitoc, urat, etc?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu multa vointa si optimism. Altfel n-ai cum. Poti sa mergi si la medicul de scoala sau de familie sa te trimita la un psiholog.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu inteleg de ce tu nu te iubesti pe tine, de ce nu te respecti si de ce nu ai grija de tine?
Trebuie sa incerci sa capeti incredere in tine, sa te lauzi singur si sa te iubesti singur mult mai mult decat iubesti pe altii.
Trebuie sa gasesti ceva care sa te faca fericit, care sa excelezi, sa fi mandru de tine ca apoi sa te placi.
Iti trebuie multa vointa ca sa trece peste acesta depresie.
Eu iti propun sa te uiti la un apus, sau sa te plimbi un pic prin natura, te mai recreezi sa vezi altfel lucrurile.
Incerca sa te bucuri de viata, si da sansa unei zile sa fie cea mai minunata pentru tine, pentru ca o meriti si crede-ma o sa te iubeasca cineva atat de mult incat o sa doreasca sa imbatraneasca cu tine, dar intai iubeste-te tu atat de mult, pentru ca meriti asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andrei,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 1DeadMemories a răspuns:

Hei! Nu trebuie sa gandesti negativ despre tine. Pentru a-ti schimba parerea, fa ceva in legatura cu asta.O schimbare de look sau orice altceva care sa intoarca priviri.Suna poate pueril, dar a fi diferit uneori ne face sa ne simtim bine. Si cel mai important, nu sta pe net prea mult.Iesi afara, admira tot ce-i frumos, socializeaza.Iti va creste increderea in tine.

| Flllaaa a răspuns:

Facandu-i pe altii prosti, dobitoci, urati si alte insulte. Asa vei deveni un golan, iar golanii sunt foarte increzatori in ei, asta le da puterea sa "golaneasca".
Acum serios, sfaturile de aici sunt foarte bune, tine cont de el. Ce-am scris eu mai sus nu-i un sfat prea bun, dar exista persoane care exact aia fac. Ei cum ar trebui sa se vada daca tu te umilesti atat singur? Cauta sa faci ce-ti place si fii mai vesel, nu te mai judeca!