| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa ma apuc si eu de fumat. Ce tigari imi recomandati la inceput?

8 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Tu n-ai pe ce da banii? Altii sufera de cancer la plamani si ar da orice sa se vindece iar tu cheltui fara sa-ti pese de sanatatea ta.

| AliGab a răspuns:

De ce vrei sa te apuci de fumat? Ca sa fi in pas cu prietenii tai sau cu moda? Doar nu esti snob...asa-i ca nu esti?
Acum hai sa luam problema serios: am prieteni/cunostinte care dupa 10 ani de fumat incearca cu disperare sa se lase de tigari. Oare ai nevoie de tigara. Pe langa faptul ca risti sa ti se duca sanatatea de rapa, vei avea mai putina rezistenta cand va fi vorba de ora de sport, fotbal cu prietenii etc. Pe de alta mai parte iti poate afecta relatia cu prietenii tai care nu fumeaza sau cu familia (chiar daca parintii tai fumeaza incearca sa nu faci aceeasi greseala): poti face rau celor pe care ii iubesti si nu fumeza, dar care vor sta in preajma ta si vor deveni fumatori pasivi, printre care, mai tarziu, s-ar putea numara si copii tai (imagineaza-ti un pic cum este sa fii parinte: ti-ar place sa fumeze copii tai?). Fumatul da dependenta (tocmai spuneam de prietenii mei care incearca sa se lase): o tigara fumata da startul nevoii de o noua tigara.
Concluzie: de ce ai nevoie sa fumezi daca sunt atatea dezavantaje? Pentru ca dupa o tigara sa vrei sa fumezi inca una? Sa-ti cumperi boala ca apoi sa dai alti bani sa te lasi de acest viciu, cand poti investi acei bani intr-un hobby (foto, pc, biciclism, fotbal, mers la munte/mare etc.)?
In locul tau m-as mai gandi daca sa ma apuc de fumat sau nu. Eu sper sa nu te apuci, dar te rog totusi, daca o vei face, sa te gandesti de 10 sau de 100 ori inainte.
Incearca sa fii tu insuti si sa nu te lasi dus de val. Spor in toate cele bune!

| AliGab a răspuns:

Si inca ceva (cat se poate de serios): Fetelor sa stii ca le plac mai mult baietii care nu fumeaza happy

| Ovidiu11 a răspuns:

Din paie

| Olyxyz a răspuns:

Salut!
Nu iti recomand sa te apuci de fumat, eu am facut prostia asta acum 4 ani, toti colegii mei fumau, fetele, anturaj etc.
Acum imi pare rau ca am facut asta si incerc sa ma las, e foarte greu, daca nu ai tigari devii nervos, chiar violent.
La inceput am zis ca le pufai doar, nu trag fumul in piept si e safe. NU e deloc, mai tarziu incepi sa le tragi in piept si asa mai departe vine dependeta la care e super greu sa renunti, majoritatea renunta la fumat cand se imbolnavesc nasol, tatal meu spre exemplu.
Iti strici sanatatea aiurea, chiar nu isi au rostul. Daca tii la viata ta nu te apuca, eu fumez de 4 ani si regret amarnic ca m-am apucat.

Oricum daca tot vrei sa faci asta incepe cu ceva slab: Kent 1 sau 4, Davidoff Silver slims.

| Anabelle1203 a răspuns:

Nu te apuca...te lasi greu.
Iti vor mirosii hainele a fum.

| Anne_Cristina_1993 a răspuns:

Iti recomand sincer sa nu te apuci de fumat... Este un lucru care va aduce probleme in viitor. Deja mai departe e alegerea ta. Dar nu fa prostia asta ca pe viitor sa suferi. sad

| CeTeIntereseaza a răspuns:

Daca esti fata, iti recomand Virginia Slims. Daca esti baiat iti recomand Kent 8, Kent 4. Dar nu incepi si tu de prima ora sa tragi in tine, ca distaratu[disperata], si fumezi si tu maxim o tigara pe zi.
Dar iti recomand sa nu te apuci.Eu iti dau un sfat prietenesc. Sper ca te-am ajutat.