| laurentiu345345234 a întrebat:

am cateva cosuri pe fata multa lume sugereaza sa te speli cu sapun pe ochi. Intrebarea mea este ce credeti ca este mai bun protex sau dove?

Răspuns Câştigător
| wardadei a răspuns:

Nu stiu ce spun altii, dar euiti recomand Dove. E mai bun si nu il favorizez doarpentru reclama aia.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Protex indiferent ca e lichid sau solid.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Este adevarat ca pentru cosuri trebuie sa mentii o igiena buna a fetei, si ar fi de preferat sa te speli cu sapun in primul rand si mai apoi poti folosi unele geluri speciale de spalat pe fata. Evident ca nu pe ochi...

Eu am avut cosuri, am constatat ca sapunul Dove exfoliant m-a ajutat foarte mult problema e ca acest sapun curata bine insa in timp poate sa usuce tenul si atunci am trecut la Protex herbal. Altfel spus ambele variante sunt bune. NU iti recomand insa celelalte sapunuri Dove fiindca nu curata bine. Povestea asta cu o patrime crema hidratanta poate parea nemaipomenita adevarul e insa ca poate face mai mult rau. Ideal e sa te speli cu un sapun care-ti lasa pielea scartaind de curatenie si apoi la vreo ora dupa spalarea cu sapun poti da cu o crema hidratanta speciala, de preferat ceva noncomedogenic (care nu imbacseste si astupa porii) sau ceva cu tea tree.

Pentru tratamentul efectiv al cosurilor insa iti trebuie Tea Tree ulei 100% esential, gasesti la Fares cu denumirea Ti Tree. Se da pe cosurile de preferinta stoarse si iti dezinfecteaza si cicatrizeaza zona de cateva ori mai bine si mai rapid decat daca lasi cosul sa putrezeasca in piele de teama ca iti raman cine stie ce urme.

Urmele de la stoarcerea cosurilor raman extrem de rar si majoritatea se pot rezolva la maturitate cu un procedeu dermatologic numit dermoabraziune sau cu laser.

| LoriLoL a răspuns:

Cate greseli vad ca fac unii.nu folosi sapun e maini pe fata! cel mai important lucru.dove iti usuca pielea si iti schimba ph-ul astfel incat peste catva timp o sa ai un ten gras sau f uscat greu de intretinut..cumparati un gel de curatare faciala pentru ten mixt.nu-ti strica tenul mai tare ascultama! cate sapunuri am vazut ca ti-au recomandat nu pot sa cred cata informatie lipseste unora.

Răspuns utilizator avertizat
| Dayuuum a răspuns:

Sa te speli cu sapun pe ochi? laughing
Poate pe fata, nu pe ochi. Cosurile nu apar pe ochi.
Revenind. Eu iti recomand un protex lichid pentru ca dezinfecteaza. Dar ai putea aplica si niste crema hidratanta/pentru cosuri ca sa nu ti se usuce pielea. O seara frumoasa. :3

| missandrab a răspuns:

Ceva ce nu ataca tenul, mie Dove imi usuca pielea. Ceva de bebelusi, sau gasesti in farmacie sapun cu sulf sau sapun special pentru ten.